Szkodniki glebowe – charakterystyka i metody zwalczania

0
505
Szkodniki glebowe - charakterystyka i metody zwalczania

Szkodniki glebowe to organizmy, które mogą żyć w różnego rodzaju podłożach, zarówno organicznych, jak i mineralnych. Niektóre z nich cały swój cykl rozwojowy przeprowadzają w glebie lub na jej powierzchni, podczas gdy inne mogą tam występować tylko okresowo, np. w postaci larw lub poczwarek podczas zimy.

Ziemiórki – charakterystyka, zwalczanie

Larwy tych muchówek żerują w glebie, odżywiając się martwą materią organiczną, grzybnią oraz korzeniami żywych roślin. Mogą powodować uszkodzenia systemu korzeniowego siewek i młodych roślin, co prowadzi do ich zamierania, a także przenosić patogeny chorób. Do zwalczania larw ziemiórek stosowane są m.in. Steinernema-SystemHypoaspis-System i Atheta-System, a także tablice lepowe smart.

Opuchlaki – szkodniki, metody zwalczania

Larwy chrząszczy, żerują w glebie, powodując uszkodzenia korzeni krzewów ozdobnych, takich jak rododendrony, iglaki, azalie, maliny, truskawki, poziomki i winorośle. Są szczególnie niebezpieczne dla młodych roślin o słabo rozwiniętym systemie korzeniowym, co może prowadzić do ich zamierania. Owady dorosłe natomiast wygryzają blaszki liściowe, ale mogą także niszczyć pąki kwiatowe, młode pędy i miękką korę. Do zwalczania larw opuchlaków stosuje się m.in. Kraussei-System i B-Green.

Wciornastki – charakterystyka, metody zwalczania

Owady dorosłe oraz larwy żerują na różnych częściach roślin. Na przykład, nakłuwając liście, powodują powstawanie srebrzystych plamek na miejscu żerowania, a na spodniej stronie widoczne są czarne plamki będące odchodami. Atakują także kwiaty, pąki i zawiązki owoców, co prowadzi do ich przedwczesnego zrzucania. Wciornastki mogą także przenosić patogeny chorób roślin. W podłożu występują stadia spoczynkowe tych szkodników, czyli pseudopoczwarki, które najczęściej są nieruchome i nie pobierają pożywienia. Zwalczenie tych stadiów spoczynkowych może znacząco ograniczyć występowanie wciornastków na roślinach, szczególnie w obiektach zamkniętych. Do zwalczania wciornastków w podłożu można wykorzystać Hypoaspis-System oraz Atheta-System.

Ogrodnica niszczylistka – czym zwalczyć

Larwy tego chrząszcza żerują płytko w podłożu na korzeniach traw, innych roślin zielnych, drzew i krzewów. Może to prowadzić do zamierania fragmentów trawników, młodych drzew i krzewów w szkółkach, nasadzeń truskawek itp. Owady dorosłe natomiast żerują na liściach i kwiatach, szczególnie na różach i drzewach owocowych. Do zwalczania larw ogrodnicy można zastosować B-Green.

Przędziorki – poznaj sposoby na jego zwalczanie

Przędziorek chmielowiec to groźny szkodnik, który atakuje wiele gatunków roślin zielnych, drzew i krzewów. Samice szkodnika w okresie jesienno-zimowym schodzą do podłoża, gdzie przechodzą w stan spoczynku. Wiosną opuszczają swoje kryjówki i rozpoczynają żerowanie. Zwalczanie zimujących samic może znacząco ograniczyć szkodliwość przędziorków na wiosnę. Do zwalczania zimujących samic przędziorków można wykorzystać Hypoaspis-System.

Skoczogonki – czym są i czym je zwalczać

Skoczogonki to niewielkie stawonogi, które kiedyś były klasyfikowane jako owady bezskrzydłe, a obecnie zaliczane są do grupy szcześcionogów. Żyją płytko w wilgotnych podłożach lub na jego powierzchni, rzadziej na roślinach. Odżywiają się martwą materią organiczną, pełniąc pożyteczną rolę w jej rozkładzie. W sprzyjających warunkach wysokiej wilgotności mogą występować bardzo licznie i uszkadzać delikatny system korzeniowy, zwłaszcza roślin doniczkowych, a nawet nadziemne części roślin. Niektóre gatunki mają zdolność do wykonywania skoków. Do zwalczania skoczogonków można wykorzystać Hypoaspis-System.

Pozostałe gatunki szkodników glebowych

Pozostałe gatunki mogą okresowo występować w powierzchniowej warstwie gleby, zwłaszcza gąsienice motyli z rodziny sówkowatych, które w ciągu dnia często żerują na podziemnych częściach roślin. W wilgotnych podłożach rozwijają się również larwy muchówek z rodziny komarnicowatych. Mogą one żerować na korzeniach traw, warzyw lub w szkółkach, na młodych roślinach, powodując ich uszkodzenia i czasami prowadząc do masowego zamierania. Pospolitym szkodnikiem w ogrodach jest turkuć podjadek, obecnie trochę mniej liczny, ale larwy i owady dorosłe mogą miejscami wyrządzać szkody, podgryzając korzenie różnych gatunków roślin, zwłaszcza w inspektach i żyznych, bogatych w próchnicę podłożach. Biologiczne zwalczanie dotyczy przede wszystkim stadiów larwalnych. Zwalczanie pozostałych gatunków szkodników w glebie odbywa się za pomocą Carpocapsae-System.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here