Środki ochrony roślin – czym są i jak ich używać?

0
288
Środki ochrony roślin - czym są i jak ich używać?

Każda uprawa roślin, czy to na małą skalę w przydomowym ogrodzie, czy też na większym areale, wymaga stosowania odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych. Oprócz regularnego nawożenia i podlewania uprawiane rośliny muszą być również odchwaszczane i chronione przed rozmaitymi chorobami i szkodnikami. W walce z nimi pomagają środki ochrony roślin, o których warto wiedzieć nieco więcej.

Rodzaje środków ochrony roślin

Środki ochrony roślin możemy podzielić według kilku różnych kryteriów, ale najczęściej spotykany jest podział na środki owadobójcze, czyli insektycydy, środki chwastobójcze, czyli herbicydy i środki grzybobójcze, czyli fungicydy. Każda z tych grup działa na inny rodzaj zagrożeń, na jakie narażone są rośliny rolnicze, rośliny sadownicze czy rośliny ozdobne, a wybór konkretnego preparatu zależy od tego, z jakim szkodnikiem czy gatunkiem chwastów mamy do czynienia.

Wybierając odpowiednie środki ochrony roślin, obowiązkowo należy zwrócić uwagę na ich przeznaczenie. Można bowiem znaleźć preparaty do walki z konkretnym problemem, jakim jest np. mączniak prawdziwy, które można stosować na wszystkich roślinach, których choroba ta dotyczy. Można również znaleźć preparaty ochrony roślin przeznaczone do ochrony wybranej uprawy, np. rzepaku czy uprawy zbóż, których substancja czynna pozwala zwalczać typowe dla tej uprawy szkodniki czy chwasty.

Przeglądając ofertę środków ochrony roślin, warto zwrócić uwagę również na pochodzenie preparatu. Coraz więcej osób wybiera ekologiczne środki ochrony roślin, które nie tylko skutecznie działają, ale również pozwalają zachować równowagę w środowisku naturalnym. Wieloletnie doświadczenia renomowanych producentów tych preparatów dowodzą bowiem, że ochrona roślin może być z powodzeniem zapewniona poprzez stosowanie produktów biorących pod uwagę procesy biologiczne występujące w naturze.

Jak wybrać odpowiedni preparat?

Przy wyborze preparatu warto zwrócić uwagę na kilka parametrów. Kluczowe jest przeznaczenie, czyli musimy dobrać środek odpowiedni do szkodników i chorób, z którymi chcemy walczyć w naszych uprawach. Drugim ważnym parametrem jest sposób podania preparatu. Można bowiem znaleźć środki przeznaczone do stosowania dolistnie i doglebowo. Ostatnią cechą, na którą należy zwrócić uwagę, jest wydajność wybranego preparatu. Niektóre środki chwastobójcze, owadobójcze czy przeciw grzybom są sprzedawane w formie koncentratu, dzięki czemu już niewielkie opakowanie wystarczy na opryskanie dużego areału. Warto to mieć na uwadze, by dobrze przeliczyć ile preparaty będzie trzeba do wykonania oprysku naszych upraw.

Przed wykonaniem oprysków warto też sprawdzić, w jakich warunkach należy wykonać opryski i jaka woda może być zastosowana do stworzenia cieczy opryskowej. W wielu przypadkach może być bowiem tak, że chcąc zapewnić lepszą skuteczność działania wybranego preparatu, należy zastosować środek poprawiający parametry wody. Może to być środek zmiękczający wodę lub powodujący zmianę jej poziomu pH, bez których skuteczność preparatu byłaby znacznie niższa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here