Salon drewnem malowany, czyli poznaj pomysły na super aranżacje salonu

0
304
Salon drewnem malowany, czyli poznaj pomysły na super aranżacje salonu

Ciekawym pomysłem na aranżację salonu może być salon w drewnie. Można ten ponadczasowy materiał wykorzystać niemal na całej powierzchni. W ten sposób powstanie wnętrze w góralskim czy też rustykalnym stylu. W jaki sposób je zaaranżować, co można wykonać samodzielnie, a jakie gotowe elementy zakupić. Poznajcie nasze pomysły.

Drewno na ścianach i na podłogach – jaki gatunek wybrać i jak połączyć materiały?

Salon w drewnie dodaje wnętrzu przytulności. Świetnie sprawdza się zarówno w stylistyce rustykalnej, góralskiej, jak i skandynawskiej. W końcu wpisuje się w filozofię hygge. W takim wnętrzu aż chce się przebywać w gronie rodziny i przyjaciół. Oczywiście na ściany trzeba wybrać odpowiednie materiały. W stylu skandynawskim najlepiej sprawdzi się bielone drewno. Z kolei do góralskiego wnętrza warto wybrać drewno świerkowe lub sosnowe. W rustykalnym pięknie będą się prezentować deski z drewna dębowego. Wykończeniu ścian z drewna może towarzyszyć wykończenie podłóg tym samym materiałem. Do montażu można wykorzystać klej epoksydowy. Drewno stworzy przyjemny i zdrowy mikroklimat, a w dodatku zapewni doskonałą termoizolację. Oczywiście trzeba pamiętać, że drewno to materiał, który stale pracuje, zatem nie jest najcichszą powierzchnią.

Meble z litego drewna – jakie gotowe elementy wybrać do salonu?

Do tak urządzonego wnętrza można wybrać piękne meble. Witryny i komody z litego drewna doskonale się sprawdzą. W zależności od stylistyki można dobrać wykończenie frontów. Na pewno do rustykalnej sprawdzą się ryflowania. Z kolei w góralskiej tradycyjne zdobienia. Oczywiście trzeba się liczyć, że takie meble do tanich nie należą, gdyż to zwykle rękodzieło. Można próbować samodzielnie przy użyciu dłuta i młotka, ale jednak takie działanie wymaga wprawy. Oczywiście w skandynawskiej estetyce dobrze będą się prezentować proste meble, bez zbędnych zdobień, wyposażone w drewniane lub metalowe uchwyty. Z gotowych mebli można wybrać także szafkę RTV, choć można pokusić się o jej samodzielne wykonanie. Na pewno samodzielnie wykonane meble dają sporo satysfakcji.

Samodzielne wykonanie drewnianego regału

Do wykonania samodzielnie regału nie musisz potrzebować wielu desek, ponieważ regał masz na wyciągnięcie ręki. Wystarczy, że zdecydujesz się na wykorzystanie drewnianej skrzynki w tej roli. Dzięki niej można zyskać pojemny ażurowy regał. Można go dodatkowo pomalować albo odświeżyć lakierobejcą do drewna. Aby przytwierdzić regał do ściany trzeba zamontować kołki rozporowe. Można również zamontować jedną obok drugiej i stworzyć całą ścienną biblioteczkę. Regał na książki albo kwietnik można też wykonać ze starej drewnianej drabiny. Wystarczy ją odnowić, najlepiej oszlifować papierem ściernym, a następnie utrwalić albo zmienić kolor. Oczywiście taką drabinę można również stworzyć samodzielnie, a poszczególne półki przykleić. Tu zastosowanie będą miały kleje epoksydowe. W czasie schnięcia poszczególnych łączonych elementów drewnianych można wykorzystać ścisk stolarski.

Ramka z drewna, czyli drewniany element dekoracyjny wykonany samodzielnie

Nie tylko meble, ale i elementy dekoracyjne do salonu w drewnie można wykonać samodzielnie. Tak jest w przypadku drewnianej ramki na zdjęcia albo ramy lustra. Do wykonania ramki potrzebne będą listewki lub kantówki przycięte pod kątem 45 stopni. Potrzebna będzie oczywiście sklejka na plecy ramki oraz płyta pleksi na szybkę ramki. Warto zaopatrzyć się także w papier ścierny, piłkę ręczną, skrzynkę uciosową, metalową zawieszkę klej epoksydowy do drewna, gwoździe do drewna, młotek, a także lakier, farba i niewielki pędzelek. Po wycięciu piłką i przy użyciu skrzynki uciosowej listewek, potem należy powierzchnię zmatowić przy użyciu papieru ściernego i można połączyć je klejem. Potem można pomalować je na dowolny kolor farbą do drewna. Do sklejki można przykleić wybrane zdjęcie, a następnie przymocować ją do spodniej części ramki. Wystarczy jeszcze zamontować haczyk, zrobić otwór w ścienie i już można cieszyć się nową dekoracją. Salon drewnem malowany może być piękny w odbiorze, a jednocześnie łatwo utrzymać go w czystości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here