Rzeźba w drewnie – współczesne przykłady sztuki snycerskiej

0
795
Rzeźba w drewnie – współczesne przykłady sztuki snycerskiej

Sztuka rzeźbienia w drewnie ma bardo długą tradycję. Historia sztuki snycerskiej sięga starożytności i wczesnego średniowiecza, a rozkwit rzemiosła przypadł na późny gotyk. Misterne, oryginalne rzeźby z drewna po dziś dzień zachowały swój pierwotny charakter. Stanowią podstawowy element stylu zakopiańskiego i nadal są atrakcyjnym elementem architektury wnętrz oraz ogrodowej. Są wykorzystywane w aranżacjach zarówno tradycyjnych, jak i nowoczesnych. Gdzie dziś możemy podziwiać współczesną rzeźbę w drewnie?
Pomimo zmian, jakie dokonały się na przełomie lat zarówno w modzie wnętrzarskiej, meblarstwie i architekturze, pewne klasyczne elementy pozostają niezmienne. Z całą pewnością jest tak w przypadku rzeźby w drewnie, wykonywanej ręcznie z użyciem specjalnych dłut pobijanych knyplem. Gdy mowa o sztuce, wszystkie gotowe rozwiązania ze sklepów sieciowych odchodzą w cień. Piękno ręcznie wykonywanych rzeźb zachwyca, inspiruje i pobudza wyobraźnię. Gdzie dziś wykorzystuje się rzeźbę w drewnie?

Ozdobne balustrady

Przykładem sztuki snycerskiej są ornamentacyjne balustrady w stylu zakopiańskim. Możemy trafić na nie na Podhalu, ale nie tylko. Balustrady ręcznie wykonane przez snycerzy znajdują się w lokalach gastronomicznych, hotelach, willach, gdzie turyści mogą podziwiać rzeźbę i cieszyć się niepowtarzalnym klimatem. Wyjątkowa, ozdobna, ręcznie wykonana balustrada drewniana znajduje się na przykład w Kościelisku. Inny przykład to balustrada w centrum Wisły, w lokalu Fajno Chatka. Oba projekty zostały zrealizowane przez Pracownię Rzeźby Grzegorza Michałka.

Ule figuralne

Ciekawym przykładem rzeźby w drewnie są ule figuralne – wyjątkowe przykłady rzeźby ręcznej, jednocześnie pełniącej funkcję prawdziwych uli. Są rzeźbione na kształt sylwetek chłopów, żołnierzy czy świętych. Niegdyś wierzono, że taki kształt ula uchroni pszczoły przed złymi mocami oraz przez złodziejami. Obecnie ule figuralne to piękny element zdobniczy.

Rzeźba w drewnie i ręcznie robione meble

Inny przykład to ręcznie wykonywane meble kuchenne, kredensy, balustrady oraz krzesła. W tym wypadku rzeźba w drewnie to typowy przykład sztuki użytkowej tworzonej na potrzeby indywidualnych klientów. Wykwintne meble wykonywane przez pracownie rzeźby powstają na specjalne zamówienie. Ich design łączy tradycyjną sztukę snycerską z nowoczesnym podejściem do drewna.
Rzeźby w drewnie mają swój unikalny styl. Nadają niepowtarzalny klimat wnętrzom i ogrodom. Ponadczasowy charakter drewna i jego naturalne piękno sprawiają, że nic nie jest w stanie zastąpić ręcznie tworzonych mebli, elementów dekoracyjnych oraz dodatków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here