Prawidłowe ocieplenie domu jednorodzinnego

0
289
Prawidłowe ocieplenie domu jednorodzinnego

Ocieplenie domu to jeden z ważniejszych etapów podczas budowy. Prawidłowo wykonane i mocne ocieplenie pozwoli wygenerować znaczące oszczędności podczas użytkowania domu. Im lepsze ocieplenie tym niższe koszty ogrzewania budynku. Czym kierować się przy wyborze materiałów izolujących dom?

Czym ocieplamy dom?

Najpopularniejszym materiałem służącym do ocieplenia domu jest styropian. Na rynku znajdziemy wiele rodzajów styropianu, o zmiennych parametrach. Sprawdź na co zwracać uwagę przy zakupie styropianu. Przede wszystkim materiał ten dzieli się ze względu na miejsce zastosowania. Wyróżniamy styropian podłogowy, fundamentowy oraz najpopularniejszy elewacyjny (tzw. fasada) – czyli ten, który izoluje ściany budynku. W sprzedaży znajduje się zazwyczaj styropian grafitowy i styropian biały. Różnią się one nie tylko kolorem i sposobem wytworzenia, ale przede wszystkim energooszczędnością, wyróżnioną w słynnym już parametrze lambda.

Lambda styropianu – dlaczego ma takie znaczenie?

Sprzedawcy styropianu, określając parametry materiału, najczęściej posługują się współczynnikiem lambda. Co on właściwie oznacza? To współczynnik przewodzenia ciepła. Im niższy, tym wyższa jest izolacja cieplna materiału, czyli materiał lepiej „trzyma ciepło”. Na rynku dostępne są rodzaje styropianów o wartościach λ w podziale od 0,045 do 0,030 W/(mK). Zaostrzone względy energooszczędności zalecają, aby przy ociepleniu budynków nie stosować styropianu z lambdą wyższą niż 0,040 W/(mK).

Styropian biały, pomimo swej popularności ma wyższe (gorsze) wartości w zakresie współczynnika lambdy, niż styropian grafitowy. Z tego powodu, coraz więcej inwestorów, pomimo nieco wyższej ceny, decyduje się na wybór „grafitu”.

Wymiary styropianu

Styropian do ocieplenia budynków produkowany jest w formie prostokątnych płyt o wymiarach zazwyczaj 50 cm x 100 cm. Grubość poszczególnych płyt jest różna, w zależności od potrzeby inwestorów, waha się od 1 cm do 30 cm. Nowoczesne budownictwo i energooszczędne projekty domów zakładają co najmniej 15, lub 20 centymetrową grubość ocieplenia. Są inwestorzy, którzy decydują się nawet na jeszcze większą warstwę ocieplenia. Nie należy sugerować się jedynie grubością płyty. Może okazać się, że 15-centymetrowa warstwa styropianu grafitowego będzie skuteczniejszym izolatorem, niż 20-centymetrowe płyty białego styropianu.

Ocieplenie budynku to jeden z najważniejszych etapów podczas budowy. Należy pamiętać, że im mocniejsza i skuteczniejsza izolacja, tym w przyszłości niższe koszty ogrzewania. Nie warto na tym etapie szukać pozornych oszczędności, lecz dobrać materiał odpowiednio do parametrów budynku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here