Powiedz mi z czego jest Twoja kurtka, a powiem Ci jakie ma właściwości – o materiałach odzieży roboczej

0
186
Powiedz mi z czego jest Twoja kurtka, a powiem Ci jakie ma właściwości - o materiałach odzieży roboczej

Dobrze dobrana pod kątem materiałowym odzież robocza nie tylko poprawia komfort pracy, a co za tym idzie wydajność. Jest także niezwykle skutecznym środkiem ograniczającym absencje chorobowe pośród pracowników wykonujących swoje obowiązki na zewnątrz. Wiąże się to z nagłymi zmianami pogody, co niestety w Polsce zdarza się coraz częściej w ostatnich latach. Jakie właściwości mają tkaniny wykorzystywane do produkcji odzieży roboczej? Na co zwrócić uwagę wybierając kurtkę lub bluzę ochronną? Podpowiadamy.

  • Jakie rodzaje tkanin są stosowane przez producentów odzieży roboczej?

  • Jakie znaczenie ma dobór odpowiedniego materiału?

  • Które tkaniny są najczęściej stosowane i jaki mają właściwości?

  • Dlaczego polar jest najlepszym wyborem?

Jakie tkaniny na odzież roboczą wybrać?

Oczywiście rodzaj tkaniny przekłada się na cenę odzieży roboczej, jednak pozorne oszczędności bardzo szybko mogą spowodować generowanie kosztów w przedsiębiorstwie. Jak to możliwe?

W tym miejscu warto przypomnieć, iż odzież robocza musi gwarantować bezpieczeństwo pracownikowi, zatem nie może być uszkodzona, nasączona substancjami chemicznymi czy też przetarta. W takim przypadku natychmiast powinna zostać wymieniona, bez względu na jej okres przydatności przewidziany przez wytwórcę.

Łatwo sobie wyobrazić, co może stać się w sytuacji, kiedy naderwana kiszeń lub rękaw pozbawiony guzików wkręcą się w szybko obracające się wrzeciono tokarki.

Podobnie istotny jest komfort termiczny pracownika. Przegrzanie, potem nagłe schłodzenie organizmu połączone z przemoczeniem są idealnymi warunkami dla powstawania infekcji.

Jak widać to, co mają na sobie pracownicy, nie pozostaje bez znaczenia dla poprawnego funkcjonowania przedsiębiorstwa.

Najczęściej stosowane tkaniny w ubraniach roboczych:

  • Bawełna;

  • Płótno;

  • Flanela;

  • Mieszanki bawełny z poliestrem lub poliamidem;

  • Polar.

Bawełna 

Chociaż jest materiałem niezwykle pożądanym w codziennych zastosowaniach, jednak jako materiał na odzież roboczą pozostawia wiele do życzenia.

Bawełna jest wydajna, wytrzymała, oddycha oraz znakomicie wchłania wilgoć. Paradoksalnie, ta ostatnia cecha stawia pod znakiem zapytania przydatność bawełny w codziennych warunkach roboczych, zwłaszcza w kontekście prac wykonywanych na zewnątrz bądź w pomieszczeniach cechujących się dużym stopniem zawilgocenia.

W takim samym stopniu dotyczy to potu, który w nadmiarze powoduje utratę cennych właściwości bawełny.

Płótno 

Produkowane jest w zakładach przemysłu lniarskiego, jako splot płócienny.

Płótno, podobnie jak bawełna także odznacza się dużą chłonnością wilgoci, jednak proces wysychania postępuje bardzo szybko.

Poza tym nie można odmówić mu doskonałej przepuszczalności powietrza oraz ciepła.

Niestety wymaga częstych zabiegów higienicznych (pranie). W przeciwnym wypadku tkanina staje się ciężka, twarda co skutecznie ogranicza swobodę ruchów.

Flanela 

Głównym składnikiem flaneli jest wcześniej omawiana bawełna. Flanela cechuje się miękkością i dobrymi parametrami termicznymi. Z tego powodu jest preferowanym materiałem do produkcji koszul roboczych.

Mieszanki bawełny z poliestrem lub poliamidem 

Włókna mieszane mają na celu ograniczenie chłonności bawełny, przyspieszenie procesu schnięcia oraz zwiększenie jej elastyczności. Odbywa się to kosztem większej skłonności tkaniny do elektryzowania się, a także mniejszej przepuszczalności co w efekcie staje się uciążliwe w warunkach podwyższonej temperatury otoczenia.

Polar 

Polary robocze spełniają wszystkie wymogi termoizolacyjne i ochronne, mimo że materiał wykonany jest z tworzyw sztucznych. Warto w tym miejscu dodać, iż polar jest pod względem termicznym skuteczniejszy nawet od wełny. Świadczy o tym fakt, iż polar jest często wykorzystywany jako ocieplenie kurtek, bluz i dresów.

To nie wszystko. Polar zachowuje swoje właściwości nawet w przypadku zamoknięcia. Jest miękki, przyjemny w kontakcie ze skórą, ponadto lekki i wytrzymały. Nie przypadkiem jest to materiał preferowany przez pracowników. Dodatkową zaletą jest estetyczny wygląd i nowoczesny design odzieży roboczej wykonanej z polaru.

Jej atrakcyjność podnoszą funkcjonalne i obszerne kieszenie, wygodne zamki błyskawiczne i ściągacze zapobiegające przedostawaniu się chłodu.

Odzież robocza – jaką tkaninę wybrać?

Oczywiście wybór zależy od indywidualnych potrzeb oraz rodzaju wykonywanej pracy, jednak biorąc pod uwagę właściwości poszczególnych tkanin, polar wydaje się wyborem najbardziej uniwersalnym i korzystnym.

Szukasz odzieży roboczej dla siebie lub swoich pracowników? Nie wiesz, co wybrać? Skonsultuj się ze specjalistą. Wiedza nic w tym przypadku nie kosztuje, a może stać się źródłem poważnych oszczędności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here