Oto najpopularniejsze tworzywo sztuczne w branży spożywczej

0
52
Oto najpopularniejsze tworzywo sztuczne w branży spożywczej

Tworzywa sztuczne są dzisiaj wszechobecne. Wykorzystuje się je również w branży spożywczej, głównie do konstrukcji różnorodnych opakowań. Zdecydowanie najpopularniejszym tworzywem sztucznym w branży spożywczej, a także w wielu innych, jest polipropylen. Wyjaśnijmy, czym on jest i czym cechują się opakowania polipropylenowe. Dlaczego są tak popularne?

Co to jest polipropylen?

Jak już się rzekło, polipropylen to tworzywo sztuczne. Konkretnie jest to polimer, czyli substancja o wyjątkowo wysokiej masie cząsteczkowej, złożona z merów, a więc powtarzających się jednostek. Wspomniana cząsteczka jest pochodną ropy naftowej. Tworzy się ją poprzez polimeryzację propenu. Warto przy tym zaznaczyć, że w poszczególnych przypadkach procedura produkcji może się nieco różnić. Ponadto również substraty nie zawsze mają identyczne właściwości. W konsekwencji powstają polipropyleny różnej jakości.

Opakowania polipropylenowe, czyli dowolny kształt

Niewątpliwie jedną z podstawowych zalet polipropylenu jest jego plastyczność. Materiał ten można formować w zasadzie w dowolny sposób. Konkretnie powinniśmy tutaj mówić o termoplastyczności. Otóż aby ukształtować pożądaną formę z polipropylenu, trzeba go najpierw rozpuścić.

Za sprawą plastyczności, polipropylen znajduje szerokie zastosowanie w branży opakowań. Możliwe jest tworzenie opakowań polipropylenowych o dowolnych w zasadzie kształtach. Pozwala to dopasować pojemnik czy pudełko do kształtu, wielkości i innych cech produktów. Co więcej, możliwość stworzenia dowolnej formy opakowania daje duże możliwości marketingowe.

Opakowania polipropylenowe są bezpieczne

Polipropylen jest tworzywem o wszechstronnym zastosowaniu. Wynika to z jego plastyczności, ale też wielu innych cech. Dlaczego akurat w branży spożywczej nie ma on sobie równych.

Otóż opakowania polipropylenowe są całkowicie bezpieczne dla żywności. Wynika to z faktu, że polipropylen nie wchodzi w reakcję z pożywieniem. Nie zmienia ani smaku ani zapachu. Co więcej, jest to materiał o niskiej przepuszczalności dla większości cząsteczek, a także odporny na działanie czynników zewnętrznych. Chroni zawartość opakowania przed wtargnięciem drobnoustrojów, szkodliwym działaniem wilgoci oraz wpływem wysokich temperatur i promieniowania UV.

Lekkie tworzywo sztuczne

Z pewnością nie bez znaczenia jest również lekkość opakowań polipropylenowych. Mowa o tworzywie sztucznym, cechującym się wyjątkowo niską wagą. Dlaczego cecha ta jest istotna? Otóż w magazynach czy też w sklepach najczęściej występują dziesiątki, a czasami setki lub tysiące opakowań. Ich przenoszenie nie jest prostym zadaniem, ze względu na dużą wagę samych produktów. Jeśli dołożylibyśmy do tego jeszcze duży ciężar opakowania, przenoszenie towarów mogłoby się okazać niewykonalne. Niewątpliwie waga opakowania polipropylenowego sprzyja również wygodnemu transportowi towarów. Stanowią one mniejsze obciążenie dla ciężarówki, a ponadto nie zachodzi większa trudność z załadunkiem i późniejszym rozładunkiem.

Pojemniki do lodów polipropylenowe znajdziesz na: https://stark.pl/branze-cat/lody/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here