Posiadanie oczka wodnego to nie lada gratka dla kogoś, kto zawsze marzył o stworzeniu własnej oazy spokoju. Do tego rośliny kwitnące wokół wody, delikatne bzyczenie zwabionych do nich owadów… Prawdziwy raj. Możesz nam wierzyć (lub nie), ale stworzenie miniaturowego zbiornika zewnętrznego jest możliwe nawet na tarasie lub balkonie! A do tego nie jest skomplikowane ani kosztowne, a satysfakcja, którą odczujesz po skończonej pracy, będzie wręcz bezcenna. Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj dalej!
Wybór lokalizacji
Nawet jeśli Twoje oczko wodne będzie niewielkich rozmiarów zbiornikiem mieszczącym się na balkonie, przed jego założeniem upewnij się, że dziennie otrzyma minimum 2-3 godziny światła słonecznego. Słońce i jego promienie są najważniejszym źródłem energii niezbędnym do utrzymania ekosystemu w Twoim oczku. Oczywiście tutaj również obowiązuje zasada „co za dużo to niezdrowo”, ponieważ zbyt długie nasłonecznienie spowoduje, że w Twoim zbiorniku zaczną panoszyć się glony kradnąc przy tym tlen Twoim roślinom.
Czas na wybór pojemnika
Pojemnik, który stanie się podstawą Twojego oczka wodnego jest najważniejszym elementem całej inwestycji, jednak może się okazać, że również najtańszym. Rozejrzyj się w domu, piwnicy czy w garażu. Na pewno masz tam jakąś dużą, niepotrzebną miskę, spory pojemnik do przechowywania zabawek dziecka albo od lat nieużywaną mini piaskownicę. Sprawdzą się one idealnie do stworzenia Twojej oazy spokoju!
Zbiornik powinien być po prostu wystarczająco duży i oczywiście szczelny. Na miniaturowe oczko wodne nadają się pojemniki z tworzywa, ceramiki, szkła, metalu (nierdzewnego), gliny lub betonu – o dowolnym kształcie. Mała podpowiedź: jeśli wybierzesz naczynie pomalowane wewnątrz na ciemny kolor, Twoje oczko nabierze wizualnie głębi i będzie wydawać się bardziej przestronne.
Akcesoria przydatne do mini oczka
Miniaturowe oczka mają minimalne wymagania. Jednakże jest jeszcze kilka rzeczy, w które powinieneś się zaopatrzyć przed rozpoczęciem instalacji oczka:
- folia – jeśli masz problemy ze szczelnością naczynia lub obawiasz się korozji,
- żwir, drobne kamienie lub specjalne podłoże na dno,
- filtry do oczka wodnego,
- niewielka ilość ziemi, piasku i kamyków do obłożenia zbiornika,
- ew. pompa fontannowa.
Wszystko do oczka wodnego zakupisz bez problemu w profesjonalnym sklepie akwarystycznym, takim jak https://trzmiel.com.pl/oczko-wodne, gdzie możesz przy okazji uzyskać profesjonalne porady na temat tworzenia i pielęgnacji oczek wodnych.
Flora (i fauna) w oczku
Zarówno oczko wodne w ogrodzie, jak i mini oczko na balkonie nie obędzie się bez odpowiednich, umieszczonych dookoła zbiornika oraz wewnątrz niego, roślin. Pełnią one nie tylko funkcje ozdobne, ale także regulują rozrastanie się glonów, a w oczkach wodnych, w których trzymane są ryby, usuwają nadmiar fosforu i azotu, oczywiście wytwarzając przy tym tlen. Tak, nawet do niewielkiego oczka na balkonie możesz wpuścić kilka (2-4) niedużych rybek. Złote rybki, czyli karasie chińskie, kojarzone są zwykle z akwariami, ale z powodzeniem poradzą sobie również w oczku (trzeba tylko pamiętać o przeniesieniu ich do zbiornika w domu na okres późnej jesieni i zimy).
Wybierając rośliny, weź pod uwagę rozmiar Twojego zbiornika. Ze swojej listy wykreśl rośliny, które rosną zbyt szybko, ponieważ mogą za bardzo rozprzestrzenić się i przykryć całą taflę wody, a to nie będzie wyglądało zbyt estetycznie. Nie przesadzaj również z ilością roślinek. Jeśli nie będziesz miał pewności co do tego, jakie gatunki wybrać, najlepiej zapytaj obsługę, odwiedzając sklep z rzeczami do oczka wodnego!