O czym pamiętać przed remontem domu?

Remont to coś, co jedni kochają, a inni – szczerze nienawidzą. Nikt nie ma jednak wątpliwości, że choć remontowanie domu może być czynnością żmudną, czasochłonną i kosztowną, to niekiedy jest konieczne. Dziś podpowiadamy, o czym należy pamiętać podczas planowania remontu!

Remont domu – kiedy warto go przeprowadzić?

Remont domu oczywiście przeprowadza się tuż po powstaniu budynku – czy to po zakończeniu samodzielnej budowy, czy też po kupnie domu od dewelopera. Jednak co dalej? Oczywiście, jeśli planujemy spędzić w takim domu większą część swojego życia, trudno jest wyobrazić sobie, że nie będziemy go remontować już nigdy.

Stopień zużycia rozmaitych elementów domowego wyposażenia jest uzależniony od trwałości zakupionych przedmiotów, a także od tego, jak często są one użytkowanie. Ściany wymagają odświeżenia zdecydowanie częściej niż zachodzi np. konieczność wymiany płytek czy armatury łazienkowej. Niewielkie prace remontowe, jak chociażby odświeżenie koloru ścian należy przeprowadzać co rok czy dwa lata, a większe prace remontowe – w zależności od potrzeb, co kilka lat.

O ile niewielkie prace nie wymagają szczególnego planowania, a jedynie zakupu osprzętu i odrobiny czasu, to większe prace remontowe trzeba dokładnie zaplanować – tak, by przebiegły sprawnie i bez większych utrudnień zakończyły się oczekiwanym efektem. Na co warto zwrócić uwagę?

O czym pamiętać przed remontem domu?

Planowanie remontu to dość trudne i czasochłonne zadanie, jednak warto poświęcić mu kilka chwil, by wszelkie prace zostały wykonane prawidłowo i w maksymalnie krótkim czasie. Zastanówmy się zatem, jaki zakres prac nas interesuje, a następnie poszukajmy firm, które pomogą nam zrealizować założone zadania.

W zależności od tego, jakie czynności chcemy podjąć, konieczne mogą być mniej inwazyjne lub zdecydowanie bardziej daleko idące prace. Sprawdzona, pewna firma remontowo budowlana może pomóc nam nie tylko w remoncie łazienki, ale również stworzeniu tarasu, przebudowie niektórych fragmentów domu i w wielu innych czynnościach. Dlatego też oprócz planowania, należy poświęcić czas na to, by wybrać sprawdzoną firmę. Możemy to zrobić na dwa sposoby: poszukując poleceń wśród znajomych i przyjaciół lub sprawdzając opinie w sieci.

Wreszcie – przed remontem domu warto pamiętać również o tym, by prace odpowiednio rozplanować w roku. Przykładowo, pozbawienie się ogrzewania w okresie zimowym będzie bardzo uciążliwe i może oznaczać konieczność tymczasowego wynajęcia innego lokum lub zamieszkania u rodziny czy znajomych, a latem – nie zmieni zbyt wiele. Dlatego też planując remont warto wziąć pod uwagę również czynniki pogodowe, które mogą wpływać na nasz komfort czy czas niezbędny do przeprowadzenia prac.

Budżet ma znaczenie

Podczas planowania remontu możemy oczywiście puścić nieco wodze wyobraźni i zadbać o pewne rozwiązania, których dotychczas nam brakowało, jednak nie możemy zapominać również o rozsądnym planowaniu budżetu.

Zastanówmy się, ile środków jesteśmy w stanie przeznaczyć na remont i dokładnie pomyślmy, czy warto jest do środków własnych dołożyć także kredyt bankowy. W niektórych sytuacjach zaciąganie takiego zobowiązania jest zbędne, jednak niekiedy może okazać się dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli pozwoli nam lepiej zaplanować remont domu.

Przykładowo, jeśli chcemy przy okazji remontu odświeżyć taras, który nie jest jeszcze w złym stanie – branie kredytu na taki cel może okazać się niepotrzebne. Jeśli jednak taras wymaga już tego rodzaju napraw, a wykonanie wszelkich prac przez jedną firmę remontowo budowlaną pozwoli ograniczyć koszty – zaciągnięcie kredytu może być bardzo rozsądną opcją. Każda sytuacja jest inna, dlatego przedyskutujmy wszelkie wady i zalety ograniczenia bądź rozszerzenia zakresu remontu, a także sposób jego finansowania.

Remont domu – kogo poinformować?

Co do zasady, podczas remontu domu, w trakcie którego nie będą powstawać żadne elementy wymagające pozwolenia budowlanego, nie mamy obowiązku zgłaszać swoich działań do urzędu. Nie oznacza to jednak, że nie ma nikogo, kto powinien z wyprzedzeniem poznać nasze plany remontowe.

Jeśli chcemy żyć w dobrych stosunkach z sąsiadami, warto z wyprzedzeniem poinformować ich o naszych planach, zwłaszcza jeśli konieczne będzie użycie ciężkiego sprzętu, który może okazać się dość głośny. W ten sposób osoby mieszkające w niewielkiej odległości od naszego domu zyskają możliwość przygotowania się do naszego remontu – np. zaplanowania krótkiego urlopu w czasie, gdy prace będą najgłośniejsze i najbardziej uciążliwe.

Odpowiednio zaplanowany remont będzie zdecydowanie mniej uciążliwy niż wówczas, gdy zdecydujemy się na przeprowadzenie go bez zastanowienia się nad wszelkimi czynnościami, jakie mają być podjęte.

Warto również pamiętać, aby przeprowadzenie remontu powierzyć fachowcom. Sprawdzona firma remontowo budowlana pomoże w odpowiednim zaplanowaniu remontu i doborze najkorzystniejszych rozwiązań. Dzięki współpracy z doświadczoną firmą unikniemy niepotrzebnego stresu, a także zyskamy pewność, że prace zostaną wykonane sprawnie i z należytą starannością.

Zrównoważony rozwój w praktyce: Realizacja projektów domów zeroenergetycznych

Zrównoważony rozwój w praktyce: Realizacja projektów domów zeroenergetycznych

0
Kiedy kilka lat temu odwiedziłem przyjaciela, który właśnie zainwestował w dom zeroenergetyczny, byłem pod ogromnym wrażeniem nie tylko niskich rachunków za energię, ale również...
Budowa domu szkieletowego

Budowa domu szkieletowego

0
Budowa domu jest jednym z najważniejszych projektów, które można zrealizować w życiu. Domy szkieletowe zdobywają coraz większą popularność, głównie ze względu na szybkość budowy...
Sklep meblowy z nowoczesnymi krzesłami i stołami

Stwórz swoją wymarzoną jadalnię

0
Stwórz swoją wymarzoną jadalnię – kolekcja krzeseł i stołów od Dojadalni.pl Jadalnia to serce każdego domu, miejsce, gdzie codzienność splata się z wyjątkowymi chwilami, gdzie...
Zalety Inwestycji w Wysokiej Klasy Kuchnię

Zalety Inwestycji w Wysokiej Klasy Kuchnię

0
Dom to azyl, a serce domu bije najsilniej w kuchni. To właśnie tutaj tworzone są wspomnienia, scalają się rodziny, a smaki i aromaty przenoszą...

Jak stylowo i tanio urządzić sypialnię?

0
Urządzenie sypialni, w której będziemy się czuli komfortowo, a jednocześnie nie wydamy fortuny, może wydawać się wyzwaniem. Na szczęście istnieje wiele sposobów na to,...

Podobne artykuły:

Sprawdź także: