Krzewy owocowe to nie tylko sposób na zdrowe i soczyste owoce, ale to również świetna ozdoba ogrodów, a niekiedy tarasów. Dobrej kondycji sadzonki oraz odrobina pielęgnacji z pewnością przełożą się na duże i smaczne plony. Wśród popularnych roślin uprawianych w polskich ogrodach, szczególnym uznaniem cieszą się porzeczki oraz agresty. Te niewielkie rośliny doskonale znoszą przymrozki, są odporne na wysokie temperatury oraz na zimy.
Najpopularniejsze rodzaje i odmiany porzeczek
Wśród najchętniej uprawianych porzeczek wyróżnia się trzy rodzaje. Rośliny o owocach czerwonych, czarnych oraz białych są znane na całym świecie. Wśród popularnych odmian porzeczki czerwonej wyróżnia się rośliny o owocach dużych, zebranych w zwarte i dorodne grona. Owoce mogą dojrzewać o różnej porze, dlatego wyróżnia się odmiany wczesne oraz późne. Czarna porzeczka doskonale sprawdza się jako owoc do przetwórstwa. Stanowi świetną bazę do dżemów oraz owocowych soków. Czerwone owoce są zwykle traktowane jako deserowe, podobnie białe.
Jak uprawiać porzeczki?
Krzewy porzeczkowe są roślinami, które doskonale znoszą warunki klimatyczne panujące w kraju. Nie przemarzają, nie cierpią na brak wody, chociaż młode sadzonki warto regularnie podlewać i chronić przed mrozem. Porzeczki sadzi się na glebach ciepłych, zasobnych w składniki pokarmowe. Krzewy owocowe świetnie rosną, jeśli są regularnie dokarmiane nawozem, np. obornikiem. Porzeczki trzeba corocznie przycinać, ważne jest skracanie gałęzi oraz usuwanie suchych i zniszczonych pędów. Właściwa pielęgnacja, dobre stanowisko i regularne nawożenie wpływają pozytywnie na kondycję roślin. Wybór odmian odpornych chroni rośliny przed szkodnikami oraz chorobami.
Oryginalne odmiany porzeczek, czyli jakie?
Porzeczki to rośliny, które doskonale wyglądają w ogrodzie. Niektóre formy można z powodzeniem uprawiać w doniczkach. Miniaturowe krzewy szczepione na pniu tworzą niezbyt rozległy system korzeniowy. Owoce pojawiają się obficie, są nie tylko smaczne, ale również wyglądają niezwykle na tarasach lub balkonach. Ciekawym krzewem są porzeczki dwukolorowe. Na jednej roślinie mogą pojawiać się czerwone i czarne owoce. Taką porzeczkę uzyskuje się w wyniku szczepienia co najmniej dwóch odmian na jednej podkładce. Prawdziwym rarytasem dla kolekcjonerów są również porzeczki różowe. To forma przejściowa między porzeczką czerwoną oraz białą. Owoce są bardzo dorodne, mają nietypowy kolor i smakują dobrze. Porzeczka krwista lub skalna to odmiany dekoracyjne tego wyjątkowego rodzaju. Tworzą piękne kwiaty, chociaż nie owocują.