Kuchnia zamknięta – jakie są jej wady i zalety?

0
467
Kuchnia zamknięta - jakie są jej wady i zalety?

Kuchnie zamknięte postrzegane są obecnie jako niemodne, zaś ich wady jasno wskazują na przewagę otwartych kuchni. Takie rozwiązanie sprawdzało się jednakże przez wiele lat i ciągle posiada wielu zwolenników. Decyzja na temat jej wyboru zależna będzie od wielu kwestii. Ważne będą nasze towarzyskie i kulinarne upodobania, nasz stosunek do porządku, jak również ilość czasu spędzanego w tym pomieszczeniu. Być może łatwiej nam będzie podjąć decyzję, po zapoznaniu się z wadami i zaletami tego rozwiązania.

Zamknięta kuchnia – zalety

Największą zaletą kuchni zamkniętej jest to, iż reszta mieszkania jest chroniona po zamknięciu drzwi kuchennych przed hałasami i zapachami związanymi z przygotowywanymi posiłkami. W każdej chwili możemy opuścić pomieszczenie i nie przejmować się przy tym rozgardiaszem towarzyszącym gotowaniu, ani dźwiękami lodówki albo okapu. W takim miejscu zmieści się także kuchnia w kształcie litery U (przykłady takiej kuchni dostępne na stronie https://www.meble-halupczok.pl/produkty/ksztalt/kuchnia-w-ksztalcie-litery-u/)będąca funkcjonalnym rozwiązaniem, albo kuchnia prestiż wpisująca się w najnowsze trendy.

Tego typu pomieszczenia, jak kuchnia zamknięta Halupczok są też zwykle bardziej ustawne, dzięki większej liczbie możliwych do zagospodarowania ścian. Również sposób ustawienia mebli czy sprzętów kuchennych łatwo będzie podporządkować wymaganiom ergonomii, różnicując, chociażby wysokość blatów, stosując zasadę trójkąta roboczego i podziału na strefy kuchenne. Istotną zaletą zamkniętych kuchni jest również opcja na ograniczenie dostępu dzieciom do gorących garnków czy noży. Wystarczy bowiem zainstalowanie w przejściu furtki z blokadami albo zamknięcie przed nimi drzwi.

Zamknięta kuchnia – wady

Kiedy zechcemy zamówić kuchnię zamkniętą, powinniśmy mieć zawsze na uwadze, iż będzie ona wymagał ona większej przestrzeni, aniżeli otwarta, żeby nie wydawała się ciasna. Poza tym w kuchni zamkniętej musi zostać zamontowane pełnowymiarowe okno, gdyż nie będzie w niej dostępu do światła naturalnego z salonu. Znaczącą wadą tego typu wnętrza, będzie również to, iż osoby zajmujące się przygotowaniem posiłków nie mają kontaktu z resztą domowników, jak i z gośćmi przebywającymi w pozostałych pomieszczeniach. Jest to też gorsze rozwiązanie dla rodziców małych pociech, którzy w czasie gotowania, nie mają możliwości obserwowania dzieci bawiących się w pokoju. Jeśli chodzi o komfort używania kuchni zamkniętej, jej minusem jest również to, iż drzwi albo przejście pomiędzy salonem a kuchnią stanowi utrudnienie w przenoszeniu potraw i naczyń. Robienie porządków też będzie utrudnione i bardziej czasochłonne.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here