Koszt tynkowania elewacji: materiały i robocizna

0
1824
Koszt tynkowania elewacji: materiały i robocizna

Tynkowanie jest jedną z najczęściej prowadzonych prac wykończeniowych ścian zewnętrznych. Tynki są niedrogie, trwałe i estetyczne. Stanowią także atrakcyjne tło dla dekoracji jak drewno czy okładziny kamienne. Jaki jest koszt tynkowania elewacji? Artykuł został opracowany przy wspołpracy z serwisem elewacyjnie oferujacym projektowanie elewacji online.

Tynk elewacyjny – rodzaje i ceny

Zarówno nowa elewacja starego domu, jak i domu nowego może być wykończona różnymi rodzajami tynków. Typ tynku wpływa nie tylko na wygląd budynku, lecz też odpowiada za jego właściwości, w tym odporność na czynniki zewnętrzne. Jaka jest cena wykonania elewacji z użyciem różnych rodzajów tynków? – Tynk mineralny – około 6-7 zł za m2 – jest to najtańszy rodzaj tynku, jednak wymaga on dodatkowego malowania. – Tynk akrylowy – około 10-25 zł za m2 – chętnie kupowany tynk elewacyjny dostępny w wielu kolorach. – Tynk silikonowy – około 20-30 zł za m2 – jest bardzo trwały oraz ma właściwości samoczyszczące i jest odporny na grzyby i pleśnie. – Tynk silikatowy i silikatowo-silikonowy – około 15-25 zł za m2 – cechuje się niepodatnością na korozję biologiczną.

Tynkowanie ścian zewnętrznych – koszt robocizny

Poza kosztami zakupu tynku elewacyjnego na koszt tynkowania elewacji wpływa również koszt robocizny, czyli prac tynkarskich. Mogą być one prowadzone ręcznie lub za pomocą agregatów tynkarskich. Za ułożenie m2 tynku elewacyjnego należy zapłacić najczęściej od 25 do 50 zł w zależności od techniki, materiału oraz powierzchni. Zatem całkowita cena tynkowania elewacji domu jednorodzinnego będzie wynosiła od około 30 zł za m2 do nawet ponad 80 zł za m2, co najczęściej przekłada się na koszt kilkunastu tysięcy złotych do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych przy większych budynkach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here