Kolektory słoneczne w Szczecinie

0
529
Kolektory słoneczne w Szczecinie

Kolektory słoneczne to urządzenia, które służą do przekształcania nagromadzonej energii pochodzącej z promieniowania słonecznego w ciepło, służące do ogrzania przepływającej w nich cieczy. To nowoczesny sposób na zastąpienie kosztownej energii elektrycznej, energii pochodzącej z gazu czy oleju w darmową energię słoneczną. Kolektory słoneczne w Szczecinie, montowane w domach jednorodzinnych, dostarczają ciepłą wodę do celów użytkowych już co najmniej od dekady. To inwestycja obejmując powoli budownictwo publiczne i mieszkaniowe.

Jakie kolektory słoneczne w Szczecinie do domu jednorodzinnego?

Absorber służy do pochłaniania ciepła słonecznego. To płyta, która z wierzchu jest pokryta specjalną substancją charakteryzującą się dużym współczynnikiem pochłaniania promieniowania słonecznego i niskim współczynniku emisji promieniowania cieplnego. W niektórych kolektorach, tych najprostszych, absorber jest metalową płytą, czasem wykonaną z tworzywa sztucznego, pomalowaną czarną farbą. W kolektorach bardziej skomplikowanych absorber pokrywany jest np. powłoką z czarnego niklu, chromu, miedzi czy tlenku tytanu. Dzięki takim rozwiązaniom system ogrzewania wody energią słoneczną jest bardziej wydajny.

Kolektory słoneczne w Szczecinie zwykle dysponują absorberem o powierzchni do 2m2. Konstruując system przeznaczony do domów jednorodzinnych, zwykle montuje się dwa, trzy a nawet cztery kolektory. Ważną częścią systemu jest zasobnik na wodę podgrzewaną energią słoneczną, który dobiera się przede wszystkim z uwagi na jego pojemność. Powinna ona być nawet dwa razy większa, niż przewidywana, zwyczajowa liczba dziennego zużycia wody przez daną rodzinę. Dla rodziny 2+1 zaleca się zasobnik o pojemności przynajmniej 250l, ale rodzina 2+2 powinna zdecydować się na pojemność zasobnika 300l. Komfort i bezpieczeństwo otrzymania optymalnej ilości ciepłej wody zapewniają zasobniki o pojemności 500l.

Kolektory słoneczne w Szczecinie

Optymalne funkcjonowanie kolektorów słonecznych w Szczecinie polega na uzyskaniu jak największej efektywności zużycia pozyskanego ciepła, a to oznacza, że do otoczenia powinno trafić go możliwie jak najmniej. Tę rolę spełnia częściowo powłoka absorbera. Pozostałe straty niweluje się m.in. poprzez albo zastosowanie wełny mineralnej albo tworzy się próżnię spełniającą rolę izolatora.

Domy jednorodzinne z systemem kolektorów słonecznych w Szczecinie wiosną i jesienią są w stanie pozyskać większość zapotrzebowania na ciepłą wodę, latem tą drogą otrzymują pełny zasób wody, natomiast w pozostałych miesiącach roku częściowy, chociaż znaczący dla portfela. Nawet zimą woda osiąga temperaturę, której co prawda daleko do wartości kąpielowej, ale inne funkcje z powodzeniem może spełniać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here