Kiedy najlepiej wykonać elewację budynku?

0
574
Kiedy najlepiej wykonać elewację budynku?

Elewacja budynku pełni bardzo ważną funkcję, związaną z ochroną ścian zewnętrznych wraz z ociepleniem przed różnego rodzaju uszkodzeniami i niekorzystnym wpływem opadów atmosferycznych. Należy jednak dobrze się przygotować do przeprowadzenia prac elewacyjnych, co wymaga wiedzy i doświadczenia. Duży wpływ na efekt tych prac mają bowiem panujące warunki pogodowe oraz aktualna poru roku. Jakie jeszcze wymagania są stawiane zanim rozpoczniemy prace elewacyjne?

Planowanie prac elewacyjnych – dlaczego to takie ważne?

To, kiedy rozpoczniemy prace elewacyjne ma fundamentalne znaczenie dla ich efektu. Jeśli uwzględnimy podstawowe czynniki, możemy być pewni że elewacja będzie odpowiednio trwała i odporna na szereg czynników zewnętrznych. Najlepsze miesiące do prowadzenia prac to wiosenne i jesienne, kiedy panują umiarkowane temperatury i jest odpowiednio wysoka wilgotność powietrza, aby zaprawa tynkarska mogła równomiernie wysychać i twardnieć. Zanim rozpoczniemy układanie tynku, upewnijmy się że został wykonany pełen zakres prac termomodernizacyjnych, a klej pod warstwą ocieplenia dostatecznie wysechł i odparowała wilgoć. Pamiętajmy, że wszelkie poprawki montażowe warstwy izolacyjnej, po naniesieniu tynku elewacyjnego, nie będą już możliwe bez konieczności jego usunięcia. Równie ważne jest dostosowanie zakresu prac do aktualnie panujących warunków pogodowych. Niewłaściwie wykonane prace tynkarskie mogą uszkodzić również samą warstwę ocieplenia.

Kiedy najlepiej kłaść tynki?

Decyzja o rozpoczęciu prac tynkarskich powinna być uzależniona od etapu budowy danego budynku. W przypadku nowego budynku, właściwym momentem jest zakończenie prac związanych z termomodernizacją budynku. Jeśli natomiast mamy do czynienia ze starym budynkiem, konieczne jest sprawdzenie jego stanu technicznego. Szczególnie ważna jest kwestia ewentualnego zawilgocenia ścian zewnętrznych, fundamentów i podpiwniczenia. Wszelkie zmiany związane z zagrzybieniem czy pleśnieniem na poziomie piwnicy czy fundamentów są na tyle niebezpieczne, że mogą zagrażać stabilności całej konstrukcji budynku i w dłuższej perspektywie mogą doprowadzić nawet do katastrofy budowlanej. Aby właściwie ocenić stan budynku, należy skorzystać z fachowej pomocy specjalisty w zakresie termomodernizacji, który przygotuje profesjonalną analizę i sporządzi projekt termomodernizacji.

Rozpoczęcie prac tynkarskich należy zaplanować przynajmniej pół roku od dnia zakończenia etapu prac nad stanem surowym zamkniętym. Ten czas jest potrzebny na wyschnięcie tynków wewnętrznych, a także na położenie dachu i osadzenie okien. W tym czasie również osiada sam budynek przez co mury mogą nieznacznie kurczyć się. Gdyby prace tynkarskie zostały przeprowadzone bez odczekania potrzebnego czasu od zamknięcia stanu surowego, mogłoby dojść do pękania tynku, a w efekcie – do jego odpadania.

W jakich warunkach nie wolno tynkować ścian zewnętrznych?

Przygotowując się do rozpoczęcia prac tynkarskich, koniecznie sprawdź prognozę pogodę. Pamiętaj także o właściwym zabezpieczeniu ścian zewnętrznych przed opadami atmosferycznymi za pomocą specjalnej siatki elewacyjnej. Temperatura powietrza nie może być niższa niż 5 stopni C i wyższa niż 20 stopni C. Unikaj miesięcy letnich i zimowych, kiedy wartości temperatury są bardzo niekorzystne dla wysychającej warstwy tynku i mogą powodować jej odspajanie od muru. Niska temperatura ponadto znacznie wydłuża czas wiązania tynków i może być przyczyną nieprawidłowego łączenia się zaprawy. Przy zbyt wysokiej temperaturze powietrza materiał wysycha zbyt szybko – nieraz nawet w trakcie jego aplikacji, co uniemożliwia poprawne i równomierne nałożenie tynku na mur.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here