Jakie wymogi formalne należy spełnić, aby wybudować przydomową oczyszczalnię ścieków?

0
441
Jakie wymogi formalne należy spełnić, aby wybudować przydomową oczyszczalnię ścieków?

Jednym z popularniejszych rozwiązań, jeśli chodzi o odprowadzanie ścieków z domów jednorodzinnych, które nie są podłączone do sieci kanalizacyjnej, jest zamontowanie przydomowej oczyszczalni ścieków. System cieszy się dużym zainteresowaniem przede wszystkim z uwagi na to, że jest niedrogi w utrzymaniu i łatwy w obsłudze. Jednak aby się na niego zdecydować, trzeba spełnić kilka warunków formalnych. O co trzeba zadbać, aby móc zainstalować przydomową oczyszczalnię?

Jakie dokumenty są niezbędne do budowy przydomowej oczyszczalni? 

Jedną z ważniejszych kwestii, o które trzeba zadbać, planując budowę przydomowej oczyszczalni, jest dopełnienie kwestii formalnych, które są niezbędne, aby rozpocząć prace. Jednym z częściej stosowanych rozwiązań przez inwestorów jest wpisanie oczyszczalni do projektu budowlanego. Jest to niezwykle wygodne, ponieważ wówczas otrzymanie pozwolenia na budowę wiąże się też ze zgodą na montaż przydomowej oczyszczalni ścieków. Czasami jednak z różnych przyczyn zdarza się tak, że instalacja nie zostaje wpisana do projektu.

W takiej sytuacji konieczne jest dokonanie zgłoszenia budowlanego (wyjątkiem jest sytuacja, w której przepustowość oczyszczalni wynosi do 7,5 m3 – wtedy trzeba zgłosić budowę do Wydziału Architektury i Budownictwa w Starostwie Powiatowym). Kolejną kwestią są dokumenty, które trzeba dołączyć do takiego zgłoszenia czy wniosku. Zaliczamy do nich między innymi mapkę sytuacyjno-wysokościową, druk zgłoszenia budowy, dokumentację techniczną oczyszczalni oraz oświadczenie o prawie własności do działki.

O co jeszcze trzeba zadbać, chcąc wybudować przydomową oczyszczalnię? 

Przed przystąpieniem do załatwiania kwestii formalnych związanych z budową przydomowej oczyszczalni ścieków trzeba jeszcze zweryfikować, czy na konkretnej działce taka inwestycja jest w ogóle możliwa. O to, jakie warunki trzeba spełnić w tej materii, zapytaliśmy specjalistę z firmy zajmującej się oczyszczalniami drenażowymi i szambami ekologicznymi EKO-BIO w Łodzi, który powiedział nam:

– Jedną z ważniejszych kwestii, które trzeba wziąć pod uwagę, chcąc zainwestować w przydomową oczyszczalnię, jest ta, że instalacja zajmie około 30 m2, w związku z czym nie może być zamontowana na mniejszych działkach. Niemniej ważne są też wymagania dotyczące odległości drenażu rozsączającego, który musi być ułożony co najmniej 30 metrów od osi studni z wodą przeznaczoną do spożycia, 2 metry od granicy działki, 1,5 metra od poziomu wód gruntowych i rurociągów z gazem albo wodą, 3 metry od drzew i krzewów oraz 0,8 metra od przewodów elektrycznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here