Jakie tarcze do metalu stosuje się w domowych szlifierkach kątowych?

0
194
Jakie tarcze do metalu stosuje się w domowych szlifierkach kątowych?

Szlifierka kątowa to niezwykle wszechstronny sprzęt wykorzystywany zarówno w domowych warsztatach, jak i profesjonalnych zakładach blacharskich. Szlifierek używa się m.in. do oczyszczania elementów metalowych przed malowaniem, wyrównywania powierzchni spawów, a także do cięcia blachy, kształtowników, rur i prętów stalowych. Ich nieodłącznym elementem są tarcze do metalu. Jaki rodzaj tarcz stosuje się w domowych wersjach tego typu elektronarzędzi?

Średnica tarczy do metalu, do szlifierki kątowej

O ile w zastosowaniach profesjonalnych wykorzystuje się przede wszystkim narzędzia o dużej mocy, przystosowane do instalacji tarcz tnących o średnicy powyżej 125 mm, o tyle w zastosowaniach amatorskich, do majsterkowania, używane są zwykle szlifierki słabsze i mniejsze, najczęściej obsługujące tarcze do metalu o średnicach rzędu 115 – 125 mm. Warto przy tym zaznaczyć, że sama średnica tarczy nie ma wpływu na jakość pracy, a jedynie na szybkość jej wykonywania. Jeśli zależy Ci na uzyskaniu dużej precyzji cięcia, a przy okazji nie chcesz, żeby tarcza do metalu stępiła się po kilku minutach użytkowania, ważniejszym parametrem od średnicy jest rodzaj materiału, z jakiego tarcza została wyprodukowana oraz jej grubość.

Tarcze ze stali czarnej i typu INOX

Do zastosowań amatorskich, w tym do cięcia blachy, kształtowników, rur i prętów wykonanych ze stali węglowej, stali niskostopowych i konstrukcyjnych, wykorzystuje się dość tanie tarcze do metalu wykonane ze stali czarnej. Warto podkreślić, że do cięcia używa się tarcz o stosunkowo małej grubości rzędu 1-3 mm. Do szlifowania spawów, usuwania rdzy lub zniszczonych powłok malarskich przeznaczone są tarcze o grubości około 6 mm. Jeśli zachodzi konieczność przecięcia elementu konstrukcyjnego lub blachy ze stali nierdzewnej, zamiast zwykłej tarczy do metalu wybiera się jej wersję INOX. To specjalne tarcze do nierdzewki i kwasówki, również wykonane ze stali nierdzewnej. Takie narzędzia charakteryzują się dużą uniwersalnością zastosowań i z powodzeniem można używać ich również do obróbki innych rodzajów stali. Do ciecia metali niestalowych, takich jak aluminium, używa się specjalnych tarcz do aluminium lub tarcz nierdzewnych o podwyższonych parametrach technicznych.

W zastosowaniach domowych, w połączeniu ze szlifierkami kątowymi najczęściej używa się stalowych tarcz do metalu o średnicy 115 mm i 125 mm, które w zależności od potrzeb mają grubości 1-3 mm (do cięcia) lub 6 mm (szlifowania). Takie tarcze pozwalają obrabiać wszelkie elementy wykonane ze stali konstrukcyjnych, węglowych, narzędziowych i niskostopowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here