Jakie są najpopularniejsze rodzaje tapet i czym się cechują?

0
308
Jakie są najpopularniejsze rodzaje tapet i czym się cechują?

Wybierając tapetę na ścianę, warto zastanowić się nad tym, jakie powinna spełniać funkcje. Najczęściej tapeta ma być ozdobna, ale z uwagi na to, że nie kupuje się jej co miesiąc, najlepiej zwrócić też uwagę na to, z jakiego materiału jest wykonana. Jakie w związku z tym rozróżnia się tapety ścienne, jeśli chodzi o zastosowany surowiec?

Czym się wyróżnia tapeta fizelinowana?

Tapety ścienne fizelinowane cechują się trwałością, a także odpornością na uszkodzenia typu mechanicznego. Podczas kładzenia, w razie nierównego położenia, łatwo udaje się je odkleić i przykleić raz jeszcze. Nie ma również problemów wtedy, gdy chce się zmienić tapetę na inną – jej zdjęcie jest równie szybkie i proste, jak położenie.

Tapeta fizelinowana odchodzi od ściany bez konieczności użycia specjalistycznych narzędzi. Dzięki niej udaje się nie tylko ładnie wykończyć pomieszczenie, ale też pozbyć się nierówności na ścianach. Do tego tapeta z fizeliny sprawia, że uzyskuje się we wnętrzu zadowalającą akustykę. Pomieszczenie z tapetami ściennymi z fizeliny zapewniają więc duży komfort, gdyż nie dobiegają hałasy z zewnątrz, czy odgłosy zza ściany.

Jakie cechy mają tapety ścienne papierowe?

Tapety papierowe wciąż są dostępne w najszerszej propozycji i ich najmocniejszą stroną jest to, że przepuszczają wilgoć. Są to także najtańsze rozwiązania spośród wszystkich wariantów tapet, jakie można kupić. Nie oznacza to jednak że zalety te są wystarczające, by „połasić” się na taką okazję. Przede wszystkim tapety z papieru są nietrwałe – nie można ich zmyć w razie, gdyby się zabrudziły. Ponadto trzeba od razu położyć je dobrze, ponieważ wszelkiego rodzaju próby poprawienia naniesionej warstwy będą skutkować uszkodzeniem tapety. Ponadto tapetę papierową wyjątkowo łatwo można zniszczyć podczas użytkowania. Wystarczy, chociażby, że regularnie będzie się dosuwać i odsuwać fotel, a w miejscu, gdzie oparcie styka się z tapetą, pojawi się wyraźne przetarcie. Papierowych tapet nie można również nanosić na nierówne powierzchnie – od razu pojawią się pomarszczenia, których nie sposób wygładzić.

Czym się charakteryzują tapety winylowe?

Tapety winylowe są nie tylko bardziej odporne niż papierowe, ale również o wiele mocniejsze od fizelinowych. Stad też ich cena jest znacznie wyższa od tych dwóch rodzajów tapet ściennych. Jednak wysoka jakość w pełni rekompensuje poniesiony wydatek – są trwałe, odporne na uszkodzenia, wodoodporne, a także ogniotrwałe. Nie niszczą się i nie przebarwiają pod wpływem oddziałujących na nie promieni ultrafioletowych. Kładąc tapetę winylową, nie trzeba się zastanawiać, czy nadaje się do czyszczenia na mokro, czy nie. W przypadku tapet z winylu odpowiedź jest zawsze twierdząca.

Z uwagi na swoje właściwości, tapety te z powodzeniem zastępują płytki ceramiczne, dlatego sprawdzą się nawet w kuchni i łazience. Tym bardziej że znacznie szybciej udaje się osiągnąć pożądany efekt – tapety te łatwo się kładzie i dopasowuje do danej powierzchni. Chcąc zmienić aranżację, tapetę tę równie łatwo się zdejmuje, a ściana pod nią nie wymaga specjalnych prac przygotowawczych pod nowy element wykończenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here