Jakie rośliny oczyszczają powietrze w domu?

0
391
Jakie rośliny oczyszczają powietrze w domu?

Rośliny doniczkowe są nie tylko ozdobą wnętrz, ale też mają zdolność oczyszczania powietrza z zanieczyszczeń. Smog i inne zanieczyszczenie powietrza są coraz większym problem cywilizacyjnym i mogą być przyczyną poważnych problemów zdrowotnych. Wśród najczęściej spotykanych zanieczyszczeń można wymienić odchody roztoczy domowych, lotne związki wydzielane z farb, lakierów i innych materiałów, różnego rodzaju alergeny, nikotyna i substancje smoliste. Poza nowoczesnymi urządzeniami przeznaczonymi do czyszczenia powietrza, warto ozdobić nasz dom dużą ilością kwiatów doniczkowych.

Jakie rośliny oczyszczają powietrze w domu?

Jakie rośliny oczyszczają powietrze w domu?Naturalnymi filtrami dezaktywującymi wiele zanieczyszczeń i fal z urządzeń elektronicznych jest wiele gatunków. Każdy z nich różni się siłą i sposobem oddziaływania. Wśród najlepiej oczyszczających powietrze roślin najczęściej wymienia się palmy i paprocie. Skrzydłokwiat ma zdolność oczyszczania powietrza z lotnych związków organicznych, wśród których najgroźniejsze są benzen i aceton, zawarte w lakierach, farbach, środkach czystości i zmywaczach do lakierów. Roślina ta jest trująca dla zwierząt. Rapis wyniosły pochłania amoniak, który znajduje się w detergentach, barwnikach i barwionych tekstyliach. Kolejną rośliną, bardzo zresztą popularną w naszym regionie, jest bluszcz pospolity. Ten gatunek absorbuje formaldehyd, uznawany za jedną z najczęściej występujących substancji zanieczyszczających powietrze. Jego opary są emitowane w spalinach samochodowych. Bluszcz może ozdobić wnętrze mieszkania, ale też doskonale sprawdzi się na zewnątrz. Kolejny kwiat, popularna paprotka, czyli nefrolepis wyniosły, również ma zdolność do pochłaniania unoszącego się w powietrzu formaldehydu. Sansewieria oczyszcza powietrze z benzenu i formaldehydu. Dracena obrzeżona oczyszcza powietrze z gazów uwalnianych przez ksylen, trójchloroetylen oraz formaldehyd, znajdujące się w rozpuszczalnikach, farbach i preparatach uszczelniających. Kolejny pożyteczny gatunek to Epipremnum, które oczyszcza powietrze z benzenu i tlenku węgla. Inne gatunki to m.in. zielistka Sternberga i Begonia.

Wszystkie wymienione rośliny pięknie ozdabiają wnętrze i sprawiają, że staje się ono przytulne. Warto pielęgnować rośliny doniczkowe, ponieważ bardzo poprawiają jakość powietrza w mieszkaniu. Jest to łatwy i miły dla oka sposób oczyszczania domu z zanieczyszczeń, prawdopodobnie niektóre z wymienionych gatunków już od dawna goszczą w Twoim domu.

Artykuł przygotowany we współpracy z:

Kobieta Portal

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here