Jakie panele na ogrzewanie podłogowe?

0
194
Jakie panele na ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe to zmiany temperatur na podłodze i konieczność wyboru takiej podłogi, na którą nie będzie wpływać to negatywnie. Wiele zależy oczywiście od rodzaju ogrzewania podłogowego, na jaki się decydujemy. Warto bowiem pamiętać, że systemy nie są sobie równe i idą za nimi różne korzyści i ryzyka. Dlatego trzeba dowiedzieć się na ten temat więcej, zanim zdecydujemy się na wybór systemu, a następnie wybór odpowiednich paneli.

Rodzaje ogrzewania podłogowego – który będzie najlepszy pod panele?

Nie każde ogrzewanie podłogowe jest takie samo. Istnieją dwa podstawowe jego rodzaje, które łączy ze sobą właściwie tylko fakt, że oba są rozłożone pod podłogą. Jak je rozróżnić i co jest ważne?

  • Wodne ogrzewanie podłogowe. Jest podłączone do centralnego systemu ogrzewania, wymaga posiadania pieca, który musi być uruchomiony, żeby korzystać z systemu ogrzewania podłogowego. Wówczas pod podłogą rozłożone są specjalne rurki grzewcze, przez które przepływa ogrzana woda. System musi być montowany przez specjalistów z doświadczeniem, ponieważ jest dość skomplikowany i trudny w rozłożeniu, przy tym również bardzo delikatny. Przy tego rodzaju ogrzewaniu podłogowym, potrzebne są bardziej wytrzymałe panele. 
  • Elektryczne ogrzewanie podłogowe, w ramach którego pod panelami znajdą się maty grzewcze. Nie ma wówczas konieczności posiadania pieca, ponieważ całym systemem ogrzewania steruje elektroniczna centralka, możemy również decydować o temperaturze w swoim domu z pomocą smartfona. Montaż takiej folii jest o wiele łatwiejszy i można to zrobić samodzielnie, nawet kupując cały zestaw montażowy. Tego rodzaju ogrzewanie polega na emisji długiej fali podczerwieni, która ogrzewa obiekty w pobliżu, a one następnie to ciepło oddają. Działa to podobnie jak… słońce. Ta forma ogrzewania wyklucza również konieczność rozkładania rur, przez które płynie woda, finalnie jest zatem bezpieczniejsza dla paneli rozłożonych na podłodze. 

Panele przy elektrycznym ogrzewaniu podłogowym – na co zwrócić uwagę?

Wybierając panele na ogrzewanie podłogowe, nie musimy aż tak bardzo skupiać się na ich parametrach. Tego rodzaju ogrzewanie jest bowiem bezpieczne dla podłogi. Niemniej, warto wybrać takie panele, które posłużą przez długie lata, więc patrzymy na takie parametry jak:

  • Klasa ścieralności, która oznaczana jest symbolami od AC1 do AC5. I wyższy numer, tym trwalsze panele. 
  • Klasa użyteczności, która oznaczana jest sześcioma numerami: 21, 22, 23 oraz 31, 32, 33. Optymalne na ogrzewanie podłogowe będą panele z klasą użyteczności o numerze 31 lub 32. 
  • Grubość paneli. Najlepiej 8 lub 9 mm. Do wyboru mamy grubość od 6-12 milimetrów. 

Ważne jest również to, by panele nie miały zbyt wysokiego współczynnika oporu ciepła. Niezależnie od materiału, z którego zostały wykonane, współczynnik ten nie powinien być wyższy niż 0,15 m2* K/W. Wówczas możemy mieć pewność, że podłoga na ogrzewaniu podłogowym jest dobrana odpowiednio i będzie służyć długi i efektywnie. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here