Jak zmienić ogrzewanie węglowe na gazowe

0
910
jak zmienić ogrzewanie węglowe na gazowe

Na wymianę ogrzewania centralnego z węglowego na gazowe decyduje się coraz więcej właścicieli domów. Wszystko ze względu na to, że ogrzewanie gazowe jest tańsze. Dodatkowo jest też bezobsługowe – nie trzeba stale dokładać do pieca kolejnych porcji drewna lub węgla. Aby jednak przerobić ogrzewanie węglowe na gazowe, trzeba uzbroić się w cierpliwość. Przede wszystkim też należy przygotować się na solidne przetrzebienie swojego portfela. Jak zmienić ogrzewanie węglowe na gazowe?

Po pierwsze: kupujemy kocioł gazowy

Jak zmienić ogrzewanie węglowe na gazowe? Przede wszystkim, należy wymienić kocioł: jest to największy wydatek. Ile kosztuje instalacja i zakup kotła gazowego do przyłączenia go do instalacji gazowej? Ocenia się, że średnio od 7 do 15 tys. zł.

Poniżej zamieszczamy linki do ciekawych propozycji. To piece gazowe w wyżej wymienionym przedziale cenowym:

  1. Kocioł gazowy Beretta 1-f MySMART 20 kW
  2. Kocioł gazowy Beretta 2-f MySMART 28kW
  3. Kocioł gazowy Vaillant 1F VC ecoTEC plus
  4. Kocioła gazowy Vaillant 2-f VCW 306/5-5 + eRELAX

Jak zmienić ogrzewanie węglowe na gazowe?

Dodatkowo też, warto wiedzieć, że kocioł grzewczy nie może znajdować się poniżej poziomu ziemi, przez co niekiedy konieczna jest modernizacja całego terenu przylegającego do kotłowni. Dla bezpieczeństwa również wykonuje się system wentylacyjny, który zabezpiecza nas przed wyciekiem gazu. Niekiedy, ze względu na oszczędności, mieszkańcy domów jednorodzinnych decydują się na przystosowanie kotła węglowego do ogrzewania na gaz. Należy wówczas zainstalować palnik gazowy. Takie rozwiązanie wydaje się nie tylko tańsze, ale również prostsze. Zanim jednak przymierzymy się do wymiany kotła, konieczne jest zaprojektowanie instalacji gazowej. Niekiedy potrzebna jest modernizacja całej sieci grzejników w domu. Koszt projektu to około 400 zł (koszty mogą się różnić w zależności od regionu Polski, w którym będziemy wymieniać ogrzewanie węglowe na gazowe).

Wymiana ogrzewania z węglowego na gazowe: formalności

Konieczne jest także przeprowadzenie wszelkich formalności – aby zainstalować ogrzewanie gazowe w budynku, konieczne jest uzyskanie pozwolenia w urzędzie. Aby je uzyskać, należy udać się z profesjonalnym projektem: osobnym dla instalacji zbiornikowej i osobnym dla przyłącza, do urzędu miasta lub gminy.

Wymiana komina i modernizacja terenu przylegającego

Wraz z wymianą instalacji grzewczej węglowej na gazową konieczna jest też wymiana komina, a przynajmniej jego wkładu. Dodatkowo też, warto wiedzieć, że kocioł grzewczy nie może znajdować się poniżej poziomu ziemi, przez co niekiedy konieczna jest modernizacja całego terenu przylegającego do kotłowni. Dla bezpieczeństwa również wykonuje się system wentylacyjny, który zabezpiecza nas przed wyciekiem gazu. Pomieszczenia przylegające do kotłowni powinny być gazoszczelne, co również podnosi koszty modernizacji sieci z węglowej na gazową.

Zobacz także jak często czyścić komin przy ogrzewaniu gazowym?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here