Jak zamontować kolektory słoneczne na dachu?

0
556
Jak zamontować kolektory słoneczne na dachu?

Obecnie dużą uwagą cieszą się proekologiczne instalacje wykorzystujące odnawialne źródła energii. Wiele firm proponuje swoim klientom szereg rozwiązań technologicznych umożliwiających pozyskanie energii w sposób oszczędzający środowisko naturalne. Inwestycja związana z zakupem i instalacją technologii wykorzystujących odnawialne źródła energii jest na pewno znaczna ale w wielu przypadkach szybko się zwraca co pozwala nam na korzystanie z praktycznie darmowego źródła energii. Odpowiednia eksploatacja i konserwacja technologii wykorzystującej odnawialne źródła energii pozwala nam się cieszyć oszczędnościami przez wiele lat.

Jedną z możliwości wykorzystania odnawialnych źródeł energii jest wykorzystanie energii pochodzącej ze słońca. Doskonale prezentują się w tej roli kolektory słoneczne. Warto dobrze zapoznać się z technologią i tym co warto wiedzieć przed montażem kolektorów.

Instalacja solarna musi być prawidłowo ustawionaNajczęściej wybieranym miejscem do montażu instalacji z kolektorami jest dach- oszczędzamy powierzchnię na działce. Postaramy się odpowiedzieć na pytanie: Jak zamontować kolektory słoneczne na dachu? Przed podjęciem decyzji o montaży kolektorów należy bezwzględnie określić nośność naszej połaci dachowej, musi ona być solidnej i trwałej konstrukcji umożliwiającej długą pracę kolektorów (około 20 lat) i musi utrzymać ciężar kolektorów wraz z elektrolitem, zalegającym śniegiem oraz naporami wiatru.

Instalacja solarna musi być prawidłowo ustawiona

To jeden z najważniejszych etapów montażu. Ważne jest jej odpowiednie zlokalizowanie (uzyskanie maksymalnej wydajności instalacji) i zamocowanie kolektorów (trwale i solidnie) oraz odpowiednie poprowadzenie przewodów.

Montaż kolektorów może odbywać się na trzy sposoby:

  • kolektory zamontowane na nachylonej połaci dachu przytwierdzone do konstrukcji mocującej – wybierając ten sposób nie ingerujemy w konstrukcję dachu. Między kolektorem a dachem znajduje się wolna przestrzeń dlatego kolektor musi od spodu być wyposażony w specjalna płytę odporną na działanie warunków atmosferycznych
  • kolektory wpuszczone w dach – usadowione na kontrłatach konstrukcji dachu z kołnierzem (oblachowaniem) podobnym do okien dachowych. To rozwiązanie najlepiej sprawdza się w budynkach będących w fazie budowy wtedy łatwo połączonych dach i oblachowaniem kolektora. w innych przypadkach niezbędna jest rozbiórka części dachu.
  • kolektory na specjalnych konstrukcjach utrzymujących – stosowane są gdy nie jesteśmy właścicielami dachu o odpowiednim kącie, brak jest możliwości posadowienia na dachu lub dach jest całkowicie płaski. Takie rozwiązanie jest bardziej narażone na działanie czynników atmosferycznych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here