Jak założyć ogród przydomowy?

0
458
Jak założyć ogród przydomowy?

Ogród przydomowy potrafi doskonale uwydatnić piękno zarówno działki jak i samego domu. To miejsce reprezentacyjne, gdzie możemy wypocząć od zgiełku i ciągłej gonitwy, która towarzyszy nam każdego dnia.

Jak założyć ogród przydomowy?

Jak założyć ogród przydomowy?Wielu początkujących ogrodników zastanawia się, jak założyć ogród przydomowy. Wbrew pozorom, nie jest to takie proste. Naprawdę funkcjonalne i przepiękne ogrody są tworzone przez ludzi, którzy uczyli się tego latami. Musimy zastanowić się, jaką funkcję nasz ogród ma pełnić. Można go podzielić na strefy, które będą odgrywać określone role: frontowa – przedogródek, funkcja ozdobna – część ogrodu, która zdobi naszą działkę, funkcja gospodarcza – to miejsce na garaż, budynki gospodarcze, miejsce do składowania drewna itp., funkcja rekreacyjna – tu możemy postawić huśtawkę dla dzieci lub po prostu stół i krzesła ogrodowe, gdzie będziemy wypoczywać.

Warto też pomyśleć nad miejscem użytkowym, gdzie możemy stworzyć sad lub ogródek warzywny. Funkcje te mogą się delikatnie przenikać i łączyć. Huśtawkę z części rekreacyjnej można powiesić na drzewie w sadzie, a ławkę ustawić w przedogródku. Tworząc ogród, miejmy na uwadze fakt, że dobrze czujemy się w przestrzeniach zamkniętych. Dlatego też nie warto robić dużych placów z trawnikiem, a wydzielić mniejsze wnętrza ogrodowe wyższymi roślinami lub innymi osłonami. Ta rada dotyczy jednak ogrodów o dużej powierzchni. Jeśli nasz dom stoi na małej działce, nie dzielmy jej na jeszcze mniejsze części, ponieważ nie będzie to miało większego sensu. Na takich właśnie działkach sprawdzają się trawniki.

Zaufajmy specjalistom

Jeśli nie jesteśmy zdecydowani i nie znamy się na zakładaniu ogrodów, warto sięgnąć po radę specjalisty. Nie znając dobrze gatunków roślin i ich wymagań, możemy przysporzyć sobie tylko pracy i wydać pieniądze na rośliny, które nie utrzymają się w naszym ogrodzie. Profesjonalni architekci krajobrazu doradzą nam nie tylko w sprawie zaprojektowania ogrodu, ale także często możemy skorzystać z ich usług. Prócz zaprojektowania, stworzą oni nam przepiękną przestrzeń, a zakładanie ogrodu przydomowego oglądane z perspektywy zamawiającego, to istna przyjemność.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here