Kiedy w ścianach lub fundamentach budynku pojawia się wilgoć, wiele osób ulega przerażeniu. Nie wiedzą, jak zaradzić temu problemowi. Niewątpliwie jest to problem, który trzeba jak najszybciej rozwiązać. Jednak nie ma czego się specjalnie obawiać. Dzisiaj istnieją proste i szybkie sposoby na osuszanie budynku. W poniższym artykule omawiamy najpopularniejsze rozwiązania, przedstawiając ich główne zalety.
Osuszanie budynku metodą cięcia
Aby pozbyć się wilgoci i zapobiec jej dalszemu podciąganiu, niezbędna jest interwencja specjalistów. Mowa o fachowcach, którzy za pomocą profesjonalnego sprzętu i materiałów wykonają odpowiednie działania. Dzisiaj istnieje kilka sposobów na to, jak pozbyć się wilgoci. Jednak najczęściej osuszanie budynku wykonuje się poprzez cięcie poziome. Na czym polega ta technika? Wyjaśniamy w dalszej części tekstu.
Metoda cięcia, choć pozornie może się wydawać skomplikowana, w rzeczywistości jest dość prosta. Oczywiście wykonują ją tylko odpowiednio przeszkoleni fachowcy, jednak nie zajmuje im to dużo czasu ani wysiłku. Podstawowym, pierwszym działaniem w ramach osuszania metodą cięcia jest wykonanie równego cięcia w murze. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że wykonuje się zarówno osuszanie fundamentów, jak i ścian. Zwykle w obu tych przypadkach wykorzystuje się nieco inne urządzenia. Do cięcia ścian wystarczy zwykła piła do muru. Natomiast w przypadku fundamentów do przecięcia jest beton, a więc materiał cechujący się ponadprzeciętną wytrzymałością. Niezbędna jest zatem piła wzmocniona diamentami. Cięcie musi być bardzo równe, a przed jego wykonaniem należy zidentyfikować ewentualne kable obecne w ścianie. Rzecz w tym, aby ich przez przypadek nie przeciąć.
Kiedy szczelina jest już gotowa, można przejść do właściwych czynności zapobiegających podciąganiu kapilarnemu wilgoci. Mowa o stworzeniu izolacji, z pomocą płyty poliestrowej lub polietylenowej. Wkłada się ją w szczelinę, gdzie stanowi barierę nie do przejścia nawet dla najmniejszych cząsteczek wody. Następnie pozostaje już tylko wykonanie prac wykończeniowych. Po pierwsze należy nieco przyciąć płytę, tak aby wystawała ze ściany nie bardziej niż na grubość tynku. W kolejnym kroku należy położyć tynk i wykonać ewentualne pozostałe prace estetyczne. Metoda cięcia jest szybka i skuteczna. Przede wszystkim należy podkreślić trwałość tego rozwiązania. Izolacja skutecznie zapobiega pojawianiu się wilgoci aż do końca żywotności technicznej budynku.
Iniekcja ścian również może być skuteczna
Alternatywnym sposobem osuszania budynku jest iniekcja ścian. Polega ona na aplikacji specjalistycznego preparatu, który w kontakcie nawet z niewielką ilością wilgoci pęcznieje. W ten sposób dochodzi do zatkania wszelkich szczelin. Niewątpliwie iniekcja ścian również skutecznie zapobiega podciąganiu kapilarnemu. Co więcej, jest to metoda jeszcze szybsza i mniej inwazyjna. Problem tkwi jednak w tym, iż iniekcję trzeba powtarzać co kilka lat, ponieważ po pewnym czasie znów pojawiają się szczeliny. Ostatecznie zatem nakład pracy i koszty okazują się zwykle wyższe, niż w przypadku zastosowania metody cięcia.