Jak tanio podróżować po Hiszpanii?

0
553
Jak tanio podróżować po Hiszpanii?

Hiszpania to kraj, który ma niezwykle dużo do zaoferowania! Piaszczyste plaże Katalonii, surowy klimat Andaluzji czy zielony kraj Basków sprawiają, że naprawdę warto tam pojechać.

Hiszpania to kraj, który ma niezwykle dużo do zaoferowania! Piaszczyste plaże Katalonii, surowy klimat Andaluzji czy zielony kraj Basków sprawiają, że naprawdę warto tam pojechać. Jednocześnie wielu podróżników, turystów i backpackerów zadaje sobie pytanie – jak tanio podróżować w Hiszpanii? Przyjrzyjmy się trzem najpopularniejszym środkom transportu, czyli samochodom, autobusom i pociągom.

Samochód

Podróżowanie po Hiszpanii własnym autem daje bardzo duży komfort. Pytanie za 10 punktów brzmi: skąd wziąć samochód? Na Półwysep Iberyjski można oczywiście dotrzeć własnym autem, jest to jednak znaczna odległość i niesie ze sobą spore koszty. W dobie budżetowych linii lotniczych świetnie spisuje się tani wynajem samochodów. To bardzo wygodne rozwiązanie. Możesz wybrać pojazd, jaki Ci się podoba i na jaki pozwala Twój budżet. Jeśli Twoim pierwszym punktem jest, powiedzmy, lotnisko w Barcelonie, wówczas będziesz mógł odebrać samochód dokładnie w tej lokalizacji.

Jeśli chodzi o redukcję kosztów to warto wiedzieć, że autostrady (hiszp. autopista, oznaczone literami AP) w Hiszpanii w większości są płatne. Dlatego planując trasę przejazdu rozważ poruszanie się po gęstej sieci bezpłatnych ekspresówek (hiszp. autovia, oznaczone literą A i odpowiednim numerem), które bardzo często są równoległe do autostrad.

Ponadto w Hiszpanii bardzo popularne są przejazdy współdzielone typu BlaBlaCar. Mając wynajęte auto możesz zgarnąć dodatkowych pasażerów. Nie dość, że otrzymasz zwrot części kosztów, to jeszcze możesz poznać wielu naprawdę ciekawych lokalsów.

Autobus

Autobusy to tańsza opcja transportu zbiorowego niż pociągi. Najpopularniejszym przewoźnikiem w Hiszpanii jest ALSA. Aby odnaleźć odpowiedni przejazd najlepiej bezpośrednio przejść do ich strony internetowej, lub skorzystać z platformy MOVELIA, która jest odpowiednikim polskiego e-podróżnika.

Istnieje szereg sposobów na kupienie biletów po niższej cenie. Przykładowo, rezerwując miejsce z dużym wyprzedzeniem możemy liczyć na korzystną zniżkę. Podobnie w przypadku przejazdów w dwie strony czy korzystania z programu lojalnościowego Busplus. Ciekawą opcją jest zakup ALSAPASS, który pozwoli Ci na nielimitowane podróże u przewoźnika przez 15 (sss eur) lub 30 (xxx euro) dni. Aby sprawdzić aktualne promocje odwiedź stronę przewoźnika.

Pociąg

Pociągi są nieco droższe niż autobusy, za to zdecydowanie bardziej komfortowe. Podobnie jak w przypadku autobusów hiszpańskie koleje oferują kilka rodzajów zniżek i ulg. Przykładowo, kupując bilet w dwie strony zaoszczędzimy 20%. Carne Joven to propozycja skierowana dla osób od 14 do 26 roku życia, które posiadają kartę GO25 lub Youth Card. Dzięki temu można kupić bilet na dowolny pociąg z 20% zniżki. Korzystając z oferty PROMO Ticket możesz zaoszczędzić nawet 70%! Promocja obejmuje zarówno pociągi dalekobieżne, jak i szybką kolej (AVA). Ponadto, jeśli podróżujecie w grupie, możecie skorzystać z ofert takich jak Table for 4 (nawet do 60% zniżki na osobę), czy Tarjeta 6 Card (przy grupie składającej się z sześciu osób).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here