Jak segregować śmieci

2
9023
jak segregować śmieci

Segregacja śmieci jest w Polsce obowiązkowa. Dzieląc odpady na kategorie, działamy na korzyść naszej planety. Część ze śmieci da się poddać recyclingowi, a sam proces segregacji wcale nie jest tak trudny i uciążliwy, jak mógłby się wydawać. Jak segregować śmieci?

Jak segregować śmieci?

jak segregować śmieciNajpierw trzeba zdać sobie sprawę, jakie odpady są możliwe do ponownego wykorzystania w procesie recyclingu. W większości to tak zwane tworzywa suche, a ich sortowanie jest bardzo proste. Odpady metalowe, plastikowe, papierowe i szklane wrzucamy do odpowiednio oznaczonych pojemników lub pakujemy w odpowiednio podpisane worki. Kolejna kategoria to odpady biodegradowalne. Będą to resztki warzyw i owoców, skoszona trawa, zgrabione liście, słoma, wióry i odpady z drewna, krótko mówiąc, resztki roślinne. Do odpadów biodegradowalnych zaliczymy też obierki po warzywach i owocach, fusy po kawie i herbacie, a także skorupki jajek. Nie wrzucajmy do żadnego z tych worków odpadów elektrycznych, elektronicznych czy leków. Specjalnie oznaczone pojemniki znajdziemy w sklepach ze sprzętem i aptekach. Kolejną kategorią są odpady zmieszane, które, jak sama nazwa wskazuje, zawierają to, co nie pasuje do pozostałych kategorii. Upewnijmy się, że to, co tam wrzucamy, nie jest możliwe do odzyskania – ręczniki papierowe, chusteczki higieniczne, tłusty papier oraz artykuły higieniczne takie jak podpaski i pieluchy.

Odpady nietypowe

Są pewne opakowania, które sprawiają nam trudność przy określeniu, w jakim pojemniku powinny wylądować. Kłopotliwe mogą być na przykład kubeczki po jogurtach, kartony po sokach i mleku – te wrzucamy do pojemników na tworzywa sztuczne. Rozbite szkło i ceramikę powinniśmy wrzucić do odpadów zmieszanych, zatłuszczony słoik do szkła, a duże odpadki, na przykład stare meble i sprzęt AGD i RTV oddać w punkcie selektywnej zbiórki odpadów komunalnych.
Zasady segregacji śmieci są proste i intuicyjne, a sam proces wcale nie jest czasochłonny. Wystarczy zawczasu wyposażyć się w odpowiednie pojemniki lub worki i wyrobić w sobie dobry nawyk. Nasza Ziemia będzie nam za to wdzięczna.

2 KOMENTARZE

  1. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku odpadów niebezpiecznych i przemysłowych. W tym wypadku warto nawiązać współpracę z firmą zajmującą się odbiorem takich odpadów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here