Jak przygotować ogród na zimę?

0
372

Zima zbliża się wielkimi krokami, więc warto zastanowić się, w jaki sposób przygotować nasz przydomowy ogród na zimę. Przed nami mnóstwo pracy o charakterze pielęgnacyjnym i porządkowym. Zima to dla roślin stan spoczynku, a my – zapaleni ogrodnicy – powinniśmy wiedzieć, w jakiś sposób przygotować je do takiego stanu. Dzięki temu nasz ogród w pełni odrodzi się na wiosnę.

Przygotowanie roślin do zimy

Przede wszystkim musimy pilnie obserwować warunki atmosferyczne, jakie utrzymują się jesienią. Jeśli mamy niedobór opadów atmosferycznych, to powinniśmy zadbać o odpowiednie podlewanie naszych roślin. Warto więc regularnie podlewać zarówno drzewa, jak i krzewy, a także rośliny zimozielone. Co więcej takie nawadnianie ma zarazem sprawić, że nasze rośliny zwiększą swoje zapasy wody, które mogą być dla nich niezbędne w okresie zimowym. Zwłaszcza, że zimowe wiatry i mrozy mogą je znacznie wysuszyć.

Czym nawozić rośliny jesienią?

Jak przygotować ogród na zimę?Jesień to również okres, kiedy powinniśmy nasze rośliny regularnie nawozić, przygotowując je w ten sposób do nadejścia okresu zimowego. W przypadku drzewek owocowych jako nawóz możemy zastosować obornik. Jest to oczywiście naturalny nawóz organiczny. Oczywiście po rozrzuceniu obornika glebę powinniśmy solidnie przekopać.

W przypadku trawnika warto stosować wieloskładnikowe mieszanki służące do nawożenia. Dzięki temu nasz trawnik nieco zyska na odporności względem mrozu. W tego rodzaju mieszankach znajdziemy odpowiednie ilości fosforu, a także potasu, dzięki którym system korzeniowy naszego trawnika wzmocni się, a także będzie mniej podatny na wpływ niskich temperatur.

W przypadku grządek, na których uprawiamy warzywa, możemy stosować zarówno obornik, jak i nawozy, które zawierają w sobie fosfor i potas.

Jesienne sprzątanie ogrodu

Jesienne prace w ogrodzie to również podstawowe sprzątanie. Przede wszystkim powinniśmy zadbać o grunt pod drzewkami owocowymi. Ziemię warto solidnie wygrabić, aby nie pozostało liści, czy też resztek roślin. Ma to szczególne znaczenie wobec tego, żeby nie pojawiły się różnego rodzaju gryzonie.

Warto również w solidnie posprzątać grządki, a także rabaty. W tym wypadku również usuwamy wszelkie resztki roślinne, dzięki czemu unikniemy pojawienia się różnego rodzaju bakterii, a także grzybów.

Niewątpliwie powinniśmy również dokładnie posprzątać nasz trawnik. Musimy zebrać pozostałości po ściętej trawie, różnego rodzaju liście, a także szyszki. Dzięki temu unikniemy tzw.j pleśni pośniegowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here