Jak pielęgnować trawnik zimą?

0
403
Jak pielęgnować trawnik zimą?

Trawnik wymaga ciągłej pielęgnacji, niezależnie od panującej pory roku. Pozostawiona sama sobie murowa szybko przerośnie mchem i chwastami. Przestanie prezentować się estetycznie. Z tego artykułu dowiesz się, jak pozbyć się mchu z trawnika, jak o niego dbać oraz o czym należy przy tym pamiętać!

Mech na trawniku — co robić?

Mech jest uporczywym chwastem, wyjątkowo trudnym do zwalczenia. Możesz go zauważyć zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, w którym to nie przykłada się aż tak dużej wagi do pielęgnacji trawnika. Powodem, dla którego mech szybko zaczął się pojawiać, jest m.in. nadmierne zacienienie trawy, nadmierna wilgotność murawy, nadmierne nawożenie lub jego brak, a także osłabienie trawnika po przemarznięciu.

W pierwszej kolejności wyeliminuj przyczynę, dla której mech pojawił się na Twoim trawniku. Aby zwalczyć ten problem, możesz m.in. sięgnąć po chemiczne środki ochrony. Decydując się na zakup preparatu, stosuj się do zaleceń producenta produktu, aby zagwarantować sobie jak najlepsze efekty. W przyszłości nie zapominaj o regularnym nawożeniu, aby mech na trawniku więcej się nie pojawił. Możesz także sięgnąć po grabie i wybrać mechaniczne usuwanie mchu.

Kilka kroków do pięknego trawnika

Pielęgnacja trawnika zimą obejmuje szereg istotnych czynności, a jedną z nich jest oczywiście nawożenie. W tym okresie należy stosować tzw. nawozy jesienne. Zawierają małe dawki azotu, a za to sporą ilość potasu i fosforu. Potas wzmacnia odporność roślin na choroby, czy niską temperaturę. Fosfor z kolei wpływa na rozwój korzeni. Pamiętaj także, że w okresie jesiennym, kiedy zbliża się zima — trawa również może wymagać koszenia. Z reguły ostatnie koszenie wykonuje się w połowie października, a w przypadku ciepłej i wilgotnej jesieni — nawet w listopadzie, czy na początku grudnia.

Nie pomijaj wygrabiania liści! Jeśli pozostawisz je na swoim trawniku, będą zalegać i powodować tym samym gnicie darni. Może zacząć pojawiać się tzw. pleśń śniegowa lub inne choroby grzybowe. Jeśli interesuje Cię temat roślin i ogrodu, koniecznie sprawdź tę stronę: Lovethegarden.com.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here