Jak dobrze zaprojektować taras? Taras przy domu w najlepszym stylu

0
323
Jak dobrze zaprojektować taras? Taras przy domu w najlepszym stylu

Taras to szczególne miejsce w domu. Powinien być starannie zaprojektowany i przemyślany, by był naprawdę funkcjonalny. Tylko wtedy możesz na nim dobrze wypocząć lub zorganizować wspaniałe przyjęcie dla przyjaciół i rodziny. Dlatego warto zastanowić się nad tym, jak go zorganizować i wykończyć – zarówno ze względów estetycznych, jak i funkcjonalnych. Sprawdź nasze porady!

Jak zaprojektować taras – wymiary

Wymiary tarasu najlepiej zaprojektować już na etapie budowy domu. Oczywiście z biegiem czasu można go powiększyć, jednak nie jest to takie łatwe. Należy przemyśleć, ile osób chce korzystać z tarasu. Zamierzasz robić na nim letnie grille i przyjęcia? A może jedynie spędzać wiosenne wieczory lub niedzielne popołudnia z najbliższymi? Kiedy określisz, czego oczekujesz, będzie ci łatwiej zaplanować wielkość tarasu.

Wykończenie czyli taras kompozytowy, z płytek, drewniany?

Materiał, z którego taras ma zostać wykonany to jeden z najbardziej istotnych elementów projektu. Od tego zależy funkcjonalność, trwałość i oczywiście cena tarasu. Względy estetyczne mają tutaj ogromne znaczenie, a tak naprawdę trzeba jeszcze wziąć pod uwagę takie elementy jak odporność na działanie czynników zewnętrznych, antypoślizgowość czy na przykład łatwość utrzymania w czystości. Bardzo popularne jest drewno, ale tu czynnikiem zaporowym może być cena. Dlatego tarasy kompozytowe, czyli zrobione z kompozytu drewna, to świetne rozwiązanie. Są wytrzymałe i trwałe, a do tego wyglądają bardzo estetycznie. To lepsze rozwiązanie także od płytek, które niestety mogą być bardziej niebezpieczne zimą, kiedy pojawi się na nich warstewka lodu.

Określ cenę tarasu

Cena tarasu ściśle jest związana właśnie z wykończeniem. Od tego, jaki masz budżet powinna zależeć i wielkość, i rodzaj materiału, którym wyłożysz taras. Pamiętaj jednak, że w tym przypadku nie warto oszczędzać na podłodze. W końcu to ma być inwestycja na wiele lat. Taras z kompozytu drewna to dobre rozwiązanie, ponieważ często jest tańszy niż wysokiej jakości drewno, a jednocześnie o wiele bardziej trwały.

Zaplanuj odpowiedni kształt tarasu

Najpopularniejsze oczywiście są w kształcie prostokątów i kwadratów – te najłatwiej jest wykończyć, wystarczy bowiem wyłożyć je płytkami czy deską kompozytową. Jeśli jednak chcesz zrobić bardziej oryginalny kształt, nic nie stoi na przeszkodzie. Tarasy w kształcie półokręgów także świetnie się sprawdzą. Tarasy kompozytowe można także rozplanować na planie liter T lub L. Łatwo je wyłożyć deską kompozytową, a w takiej przestrzeni najłatwiej znaleźć na nich miejsce na stół i krzesła.

Zadaszenie tarasu

Planując taras nie możesz zapomnieć o zadaszeniu. Marzy ci się przestrzeń pod gołym niebem? Czemu nie, ale oczywiście musisz mieć na względzie to, że silne słońce może niszczyć podłoże. Dlatego zainwestuj w taras wykończony wysokiej klasy materiałem. Źle zabezpieczone drewno i słabej jakości ceramika mogą mieć tendencję do wybarwiania się. Taras z kompozytu drewna natomiast jest bardzo odporny na działanie promieni UV, więc będzie znacznie bardziej trwały.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here