Jak dobrać odpowiednią pompę ciepła do domu?

Do najbardziej ekonomicznych systemów ogrzewania zalicza się ogrzewanie z wykorzystaniem pompy ciepła. Najniższe rachunki i najdłuższą żywotność pompy ciepła zapewni odpowiedni wybór jednostki dla danej inwestycji. Dobór odpowiedniej mocy pompy ciepła pozwala na zmniejszenie ryzyka niedogrzania budynku w zimne dni i wydłużenie żywotności urządzenia w standardowych warunkach pracy.

Zapotrzebowanie energetyczne budynku

Pierwszą kwestią, na którą powinno się zwrócić uwagę podczas wyboru pompy ciepła, jest określenie zapotrzebowania na moc cieplną budynku. Jest to łatwiejsze zadanie, dla tych którzy dopiero co podjęli decyzję o budowie. Po zaznajomieniu się z dokumentacją i dobranymi materiałami budowlanymi projektant tworzy charakterystykę energetyczną, która umożliwia określenie strat i zysków energii na danym obszarze.

Przy braku dokumentacji można jeszcze podjąć inne działania. Pierwszym z nich jest wyznaczenie zapotrzebowania w oparciu o ilości zużytych paliw w ostatnich latach.

Można także udać się do firm wykonujących audyty energetyczne budynku z wyliczeniem energii, jaką trzeba dostarczyć, aby utrzymać daną temperaturę.

Obliczanie strat energii na bazie powierzchni, wieku pomieszczenia, kubatury i materiałów wykorzystanych do ocieplenia także może przynieść pożądane skutki, jednak należy pamiętać, że może wiązać się to z poważnymi błędami. Istotna jest również strefa klimatyczna, w której znajduje się budynek.

Jaka moc pompy ciepła?

Wybierając moc pompy ciepła, należy przede wszystkim ustalić, czy pompa ciepła to będzie jedyne urządzenie grzewcze w domu, czy zakładamy wspomaganie jej kotłem, grzałkami elektrycznymi lub kominkiem. Jest to znacząca decyzja dla remontujących domy.

Posiadacze kotłów często pozostawiają je jako rezerwę. Dodatkowo znaczna część starych budynków ma instalacje grzewcze z typowymi grzejnikami ściennymi, wymagającymi wysokiej temperatury zasilania (np. 75°C) w celu pokrycia straty ciepła podczas dużych mrozów. Jeżeli decydujemy się na ogrzewanie pompą ciepła, specjalista ma obowiązek dobrać jej moc, w taki sposób, aby zagwarantowała całkowite pokrycie strat ciepła budynku, nawet w czasie bardzo niekorzystnych warunków pracy. To znaczy zarówno ze wzięciem pod uwagę ewentualnych konieczności podniesienia temperatury wody lub zmniejszenia mocy wraz z obniżeniem temperatury zewnętrznej, gdy chodzi o wodne i powietrzne pompy ciepła.

Może zdarzyć się sytuacja, w której pompa posiadająca nominalnie 9 kW moc, przy mrozie -15°C, jest w stanie zapewnić tylko 5kW. Chociaż dostępne są także takie rodzaje, które w takich warunkach utrzymują tę samą moc, ale przy spadku sprawności – zużyciu większej ilości prądu. Szczegółowe oszacowanie, jak wygląda to w przypadku konkretnej pompy ciepła, wymaga analizy jej dokumentacji. Dlatego tak ważne jest dobieranie i montaż pompy ciepła we współpracy ze specjalistą.

Pompa ciepła JB Energia to ekologiczne i efektywne rozwiązanie dopasowane do potrzeb każdego klienta. Oferta JB Energia zawiera powietrzne pompy ciepła, ale i montaż pompy ciepła wraz z instalacją fotowoltaiki. Powietrzna pompa ciepła i fotowoltaika pozwolą na obniżenie kosztów ogrzewania domu i zmniejszenie wysokości rachunków za prąd. Montaż pompy ciepła opolskie poprzedza audyt, który jest przeprowadzany przez firmę JB Energia, co umożliwia dopasowanie pompy ciepła do teraźniejszych i przyszłych potrzeb grzewczych inwestora. JB Energia instalując pompy ciepła Opole, gwarantuje, że jest to źródło ciepła, ale i gwarancja bezpieczeństwa, skuteczności i solidnej pracy.

Jak czyścić gotowe pergole ogrodowe?

Jak czyścić gotowe pergole ogrodowe?

0
W artykule podzielimy się z Wami wiedzą i doświadczeniem na temat efektywnego czyszczenia pergoli, niezależnie od tego, czy są one wykonane z drewna, czy...

Odwierty pod pompy ciepła, czyszczenie i pogłębianie studni: Praktyczny poradnik

0
W dzisiejszych czasach, gdzie coraz częściej zwracamy uwagę na ekologiczne i efektywne sposoby ogrzewania naszych domów oraz zapewnienia dostępu do czystej wody, studnie głębinowe...
Jak zaprojektować idealną instalację elektryczną w Twoim domu: Poradnik od A do Z

Jak zaprojektować idealną instalację elektryczną w Twoim domu: Poradnik od A do Z

0
W dzisiejszych czasach, kiedy technologia stanowi nieodłączną część naszego życia, odpowiednio zaprojektowana i zrealizowana instalacja elektryczna w domu jest kluczowa dla zapewnienia komfortu, bezpieczeństwa...
Ogród w Stylu Skandynawskim: Spokój Natury w Sercu Miasta

Ogród w Stylu Skandynawskim: Spokój Natury w Sercu Miasta

0
Ogród w Stylu Skandynawskim: Spokój Natury w Sercu Miasta Ogrody w stylu skandynawskim to oaza spokoju i harmonii, gdzie prostota form spotyka się z naturalnym...
Jak stylowo i tanio urządzić sypialnię? Co wybrać do swojej sypialni?

Jak stylowo i tanio urządzić sypialnię? Co wybrać do swojej sypialni?

0
Zależy Ci na tym, aby Twoja sypialnia została urządzona w nowoczesnym stylu, ale przy jak najmniejszych nakładach finansowych? Wiele osób uważa, że nowoczesna aranżacja...

More from this stream

Recomended