Duży trawnik to znaczna ilość pracy, jaką należy wykonać, by trawnik rósł równo oraz prezentował się estetycznie. Nie jest to możliwe bez posiadania odpowiedniego sprzętu. Duża przestrzeń wymaga jednocześnie sprzętu, który poradzi sobie ze znacznymi połaciami trawy. Jaka więc kosiarka będzie odpowiednia dla dużych powierzchni oraz na co zwrócić uwagę podczas jej dobierania?
Co należy wziąć pod uwagę podczas koszenia trawy?
Wielkość trawnika oraz szerokość koszenia to główne dwa składniki, jakie decydują o możliwościach kosiarki. Od tego zależy czy kosiarka, która nas zainteresuje, sprosta wymaganiom. Większy trawnik to więcej pracy, a nikt nie chce jej wykonywać „na raty” lub przez kilka godzin. Jak wiadomo, kosiarki do trawy mają to do siebie, że różnią się mocą jak i wydajnością. Do niewielkich trawników używa się kosiarek wyposażonych w napęd ręczny lub elektryczny. Kosiarki spalinowe zaś najlepiej pracują z wielkimi powierzchniami.
Szerokość kosiarki ma także znaczenie w przypadku czasu pracy. Przykładowo im szersza kosiarka, tym więcej przestrzeni jest w stanie skosić. Duże trawniki najlepiej kosić sprzętem o szerokości między 50, a 55 cm. Kosiarką o takich parametrach łatwiej manewrować, a przy tym i pracować. Kosząc trawnik o wielkości 1000 metrów kwadratowych szerokością 41 cm, potrzeba przebyć odpowiednio 2,5 km, przy 53 cm – 1,9 km, a przy 92 cm około 1 km dystansu.
Częstotliwość koszenia
Częstotliwość koszenia także ma wpływ na to, jaką kosiarkę kupić. W przypadku trawników o dużej powierzchni, gdy trawa nie rośnie zbyt szybko, a nie zależy nam na tym, by była zawsze równo przystrzyżona, warto wybrać kosiarkę rotacyjną. Bębnowe kosiarki do trawy mają to do siebie, że praca z nimi trwa dłużej, lecz po jej użyciu trawa zyskuje na jakości. Końcówki nie strzępią się tak szybko, a trawa nie usycha.
Dobrym pomysłem jest wybór kosiarki z opcją mulczowania trawnika. Tryb pracy kosiarki z mulczowaniem pozwala na pozostawienie drobno posiekanej trawy. Jest to swego rodzaju naturalne nawożenie trawnika. Zapobiega jego erozji oraz hamuje rozrost chwastów. Niestety coś, co ma swoje plusy, ma także i minusy. Przy częstszym koszeniu trawa nie zdąży się wchłonąć głęboko w podłoże, a co za tym idzie rozłożyć na trawniku. Rozwiązaniem tego problemu jest wybór kosiarki, która posiada w zanadrzu opcję wyboru, jaka część skoszonej trawy ma pozostać na powierzchni. Jeśli jednak zdecydujemy się na rzadsze prace w ogrodzie, warto pamiętać, że z wyższą trawą poradzą sobie tylko silne kosiarki bez kosza i niepozostawiające po sobie pokosu na trawniku.
Podstawowe aspekty wyboru kosiarki
Oprócz wielkości trawnika ważne jest także położenie źródła zasilania. Jeśli nie ma blisko kilku gniazdek, do których można podłączyć kosiarkę, lepiej rozważyć zakup innego modelu np. kosiarki do trawy spalinowej lub działającej na akumulator.
Kształt trawnika to często aspekt, który się pomija. Trawniki duże, ale o prostych i łatwych w obejściu brzegach kosi się łatwo i przyjemnie, zwłaszcza mając do dyspozycji kosiarkę o dużej mocy silnika jak i szerokości. Jeśli jednak trawnik ma pofałdowaną linię brzegową, nieregularny kształt i na drodze kosiarki często pojawiają się krzewy lub inne trudne do ominięcia przeszkody, to lepszym wyborem będzie węższa, ale ułatwiająca na co dzień pracę oraz manewrowanie kosiarka.
Kształt trawnika decyduje także o jakości koszenia. Trawnik równy niemalże jak stół to mniejszy wysiłek. Wówczas można pozwolić sobie na praktycznie każdy model kosiarki. Z trudniejszymi terenami, gdzie na każdym kroku teren posiada wybrzuszenia i przeszkody jak np. szyszki czy gałęzie poradzą sobie wyłącznie kosiarki rotacyjne lub poduszkowe.