Jak dbać o sukulenty?

0
261
Jak dbać o sukulenty?

Sukulenty to grupa roślin, która ma wielu zwolenników. Sięgają po nie zwłaszcza właściciele mieszkań ceniący sobie minimalistyczne dekoracje wnętrz. Jednak przede wszystkim są to gatunki stworzone wręcz dla osób, które nie mają tzw. ręki do kwiatów i zapominają o ich podlewaniu. Mimo że sukulenty zyskały miano roślin praktycznie nieśmiertelnych, ze względu na to, że ich charakterystyczna budowa pomaga im się przystosować do różnych warunków, to jednak wymagają one pewnej pielęgnacji. Jak dbać o sukulenty? Podpowiadamy.

Jakiej ziemi potrzebują sukulenty?

Sukulenty to rośliny, które są przystosowane do życia w warunkach z ograniczonym dostępem do wody, ponieważ potrafią gromadzić płyny w mięsistych liściach, łodygach bądź korzeniach. Niektóre z nich dostosowane są również do innych trudnych warunków, a więc nie tylko suszy, ale również dużych wahań temperatury, a także ubogiej gleby. W przypadku takich roślin należy zadbać o dobór odpowiedniej doniczki, by posiadała ona odpływ. 

Dobór właściwej ziemi również jest istotny, nie ze względu na jej żyzność, ale przede wszystkim na przepuszczalność wodną. Glebę, której wymagają sukulenty, możemy znaleźć w miejscu takim jak na przykład centrum ogrodnicze. Sklep internetowy to również dobra opcja na kupno specjalnej ziemi. Pamiętajmy, że sama ziemia nie jest dla tych roślin wystarczająca. Powinna być ona pomieszana razem z korą sosnową i pokruszonym granitem.

Jak często należy podlewać sukulenty?

Ze względu na to, że sukulenty rosną w rejonach z ograniczonym dostępem do wody, nie wymagają częstego podlewania. Dlatego wystarczy podlewać je od czasu do czasu dość obfitą ilością wody. Częstotliwość wykonywania tego typu działań uzależniona jest także od pory roku. Latem i wiosną sukulenty należy podlewać 1-2 razy w tygodniu, zawsze, wtedy kiedy widzimy, że ziemia jest już sucha. Jednak w okresie jesienno-zimowym wystarczy je podlewać co 4, a nawet 8 tygodni, a więc wtedy kiedy ich liście zaczną się obkurczać. 

Jakiego dostępu do światła wymagają sukulenty?

Sukulenty to rośliny, które lubią światło. Dlatego musimy im zapewnić odpowiednie naświetlenie. Z tego powodu najlepiej doniczkę z takim kwiatem ustawić na parapecie od strony południowej. Niektóre gatunki powinny dobrze przystosować się również do warunków, jakie panują na parapetach od strony wschodniej i zachodniej. Pamiętajmy jednak, że jeżeli okno skierowane jest na północ, najprawdopodobniej dostęp światła dla tej rośliny będzie niewystarczający do jej prawidłowego rozwoju. Sukulenty nie powinny być umieszczane również w łazience, ponieważ w tym pomieszczeniu panuje dla nich zbyt wilgotny klimat.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here