IKE jako alternatywna forma oszczędzania na emeryturę

0
83
IKE jako alternatywna forma oszczędzania na emeryturę

Indywidualne Konto Emerytalne to jeden z najbardziej efektywnych sposobów oszczędzania na emeryturę. IKE daje kilka istotnych przywilejów, przy czym jednym z najważniejszych wydaje się możliwość uniknięcia dziewiętnastoprocentowego podatku od zysków kapitałowych.

Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) daje też ważny przywilej spadkobiercom jego posiadacza – w przypadku dziedziczenia zgromadzony na tym koncie kapitał nie jest obciążony PIT-em. Bo tak, rzeczywiście – zgromadzony na Indywidualnym Koncie Emerytalnym kapitał jest prywatny i podlega dziedziczeniu. Istotne także, że to konto mogą założyć już szesnastolatkowie jeśli tylko osiągają dochody z tytułu umowy o pracę. To oznacza, że znacząco wydłuża się okres oszczędzania, co skutkuje możliwością zgromadzenia w IKE naprawdę sporego kapitału, który będzie można wykorzystać po zaprzestaniu aktywności zawodowej.

IKE w banku

Pieniądze zgromadzone w IKE można wypłacić w każdym momencie, co jest istotnym przywilejem. Jednak wymienione wcześniej przywileje podatkowe są możliwe do osiągnięcia tylko wówczas, gdy sięgniemy po pieniądze nie wcześniej niż po ukończeniu sześćdziesiątego roku życia.

Istotnym przywilejem Indywidualnych Kont Emerytalnych jest także możliwość wyboru sposobu oszczędzania pieniędzy na czas po zakończeniu aktywności zawodowej. Najprostszym jest założenie IKE w banku i gromadzenie pieniędzy na lokacie. Ten sposób oszczędzania jest z reguły mało efektywny, bo na przykład obecnie banki oferują lokaty oprocentowane na poziomie niemal dwukrotnie niższym niż wynosi wskaźnik inflacji. Ale nawet w spokojniejszych czasach lokaty bankowe z reguły są oprocentowane niewiele wyżej niż wynosi inflacja. Są jednak i zalety tej formy oszczędzania – absolutny spokój. IKE w banku jest więc przeznaczone dla osób, które nie tolerują ryzyka oraz nie mają zbyt dużej wiedzy o ekonomii i rządzących nią prawach.

Wybierz strategię, która ci odpowiada

Bardziej ryzykowną formą, ale za to dającą możliwość osiągnięcia wyższych zysków jest założenie konta w IKE w jednym z Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych. Wybór TFI oznacza, że nasze pieniądze będą dla nas pracowały w funduszach inwestycyjnych.

Większość Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych umożliwia wybór strategii inwestycyjnej. Możemy więc zainwestować nasze pieniądze w fundusze obligacji, które uważane są za najbezpieczniejszą, a więc mało ryzykowną formę inwestycji na rynku kapitałowym, albo w znacznie bardziej ryzykowną strategię akcyjną. Oczywiście do wyboru są także strategie mieszane, co oznacza, że część naszych oszczędności inwestowana jest w instrumenty bardziej ryzykowne, a część – aby wypracować wyższą stopę zwrotu – w bardziej ryzykowne.

Indywidualne Konto Emerytalne możemy założyć także w firmie ubezpieczeniowej albo w domu maklerskim, a wówczas pieniądze także są inwestowane w instrumenty rynku kapitałowego, na przykład w akcje lub ETF-y.

Nic nie musisz, wpłacaj gdy chcesz i masz

Obok przywilejów podatkowych, możliwości wypłaty pieniędzy w dowolnym momencie, a wreszcie przekazania ich spadkobiercom lub uposażonym, ważną zaletą Indywidualnych Kont Emerytalnych jest także nieregularność wpłat. Posiadacz IKE nie jest zobowiązany do wpłacania na swoje konto pieniędzy w określonym czasie i wysokości, wpłat może dokonywać w dowolnym momencie i w wysokości, która mu odpowiada.

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza wiadomość ma charakter informacyjny oraz reklamowy i nie stanowi oferty w rozumieniu Kodeksu Cywilnego, ani usługi doradztwa finansowego, prawnego i podatkowego. Nie należy jej traktować jako rekomendacji dotyczącej instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Materiały i informacje prezentowane w niniejszym dokumencie służą jedynie celom informacyjnym, reklamowym lub promocyjnym i nie powinny być wyłączną podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych. W szczególności, informacje te nie stanowią rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe ani usługi doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (tj. Dz.U. z 2022 r. poz. 1500, z późn. zm.), jak również oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego (tj. Dz.U. z 2022 r. poz. 1360, z późn. zm.). Caspar TFI S.A. oraz Caspar Asset Management S.A. informują, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here