Gromadzenie i przechowywanie wody pitnej

0
507
Gromadzenie i przechowywanie wody pitnej

Dziś nie każdy oszczędza wodę, bo nie każdy wie z doświadczenia, co znaczy deficyt wody pitnej. Nie oszczędzają jej ci, którzy mają do niej nieograniczony dostęp. Lecz wiele regionów świata boryka się z brakiem wody słodkiej, bo tej słonej jest na ziemi pod dostatkiem, lecz nie jest ona wodą pitną.

Zbiorniki do wody pitnej

Wodę pitną pobieramy z wodociągów i wtedy możemy ją magazynować. Do magazynowania służy zbiornik do wody pitnej. Wszystkie zbiorniki do magazynowania wody pitnej badane są dokładnie pod kątem wytrzymałości i szczelności. Dobry zbiornik wody pitnej posiada stosowny atest przydatności do przechowywania cieczy spożywczych, jak woda, olej, wino. Wodę można magazynować także do celów przemysłowych. Z wody zgromadzonej w zbiornikach korzystają również strażacy podczas gaszenia pożarów. Istnieją także zbiorniki do magazynowania wody opadowej, czyli deszczówki. Te również są solidnie wykonane podobnie, jak zbiorniki wody pitnej. Są one wykonane ze szczególną starannością, bo przecież od nich zależy wartość zgromadzonej wody, której świeżość przekłada się na zdrowie człowieka.

Jakie właściwości posiada woda pitna?

Czysta woda pitna jest bezbarwna i bezwonna oraz przejrzysta. Lecz, gdy zwiera w sobie jakieś substancje, to zmienia kolor i zapach i nie jest już przezroczysta. Tak dzieje się w przypadku dolania do wody na przykład soku wiśniowego lub jakiegokolwiek innego soku. Wówczas woda zmienia swój kolor oraz zyskuje zapach i staje się nieprzezroczysta. Natomiast czysta woda pitna, do której wpłyną nieczystości na przykład piasek staje się mętna i zmienia kolor na jasno beżowy lecz nie zmienia zapachu.

Zarówno w jednym, jak i w drugim powyższym przypadku nie jest już przejrzysta. W pierwszym przypadku, jak najbardziej nadaje się do spożycia. Natomiast w drugim przypadku do jest absolutna konieczność odfiltrowania i przegotowania wody, a najlepiej do zrezygnowania z jej konsumpcji.

Jak przedstawia się na świecie sytuacja pod względem dostępności do wody pitnej?

Na świecie grubo ponad miliard ludzi nie ma bezpośredniego dostępu do wody pitnej. Ludzie zaopatrują się w wodę gdzie popadnie. Niejednokrotnie czerpią ją z brudnych źródeł, albo nawet z kałuży. I z tego powodu każdego dnia wielu ludzi cierpi na zatrucia i umiera z powodu braku wody i z powodu picia wody niezdatnej do spożycia, bo bardzo wysoko zanieczyszczonej.

Woda jako substancja użytkowa ma wiele zastosowań. Najważniejsza jej funkcja, to zaspakajanie potrzeb ludności i potrzeb gospodarczych oraz potrzeb bytowo-sanitarnych. Największy brak wody pitnej ma miejsce w krajach afrykańskich, gdzie są niskie opady i panuje susza. Organizm ludzi nienawodniony staje się odwodniony, co jest bardzo niebezpieczne dla życia i często prowadzi do śmierci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here