Przebudowa domu bądź jego adaptacja wymaga wcześniejszego przygotowania odpowiedniej dokumentacji technicznej. Tylko wtedy wszelkie prace będą wykonywane zgodnie z prawem. Mowa tu o przeprowadzeniu ekspertyzy budowlanej zawierającej ocenę stanu technicznego budynku. Dopiero na jej podstawie architekt będzie mógł przygotować odpowiedni projekt przebudowy lub adaptacji domu. Co to jest ekspertyza budowlana? Co musi zawierać i kto ją wykonuje? Tego właśnie dowiesz się z naszego artykułu. Zapraszamy do lektury!
Co to jest ekspertyza budowlana?
Ekspertyza budowlana, inaczej inwentaryzacja zabudowy, to dość szerokie pojęcie, którym nazywane są prace rzeczoznawcy budowlanego mające na celu aktualną i zgodną z rzeczywistością ocenę stanu technicznego budynku. Zdarza się, że pojęcia tego używa się zamiennie z określeniem opinia techniczna, z którym nie jest ono tożsame, do czego za chwilę się odniesiemy. Czym zatem jest ekspertyza budowlana? Najprościej rzecz ujmując, to przygotowana w oparciu o badania, pomiary i wyliczenia wytrzymałości poszczególnych elementów konstrukcji, wspomniana ocena stanu technicznego budynku. Jest ona koniecznością przy planowanej rozbudowie, nadbudowie czy przebudowie domu, innych pracach budowlanych, które ingerują w kluczowe parametry techniczne danego budynku, a także adaptacji domu. Jak już nadmieniliśmy wcześniej, ekspertyza budowlana często uważana jest za synonim opinii technicznej, jednak pojęcia te nie oznaczają dokładnie tego samego. I tak opinia techniczna budynku jest ogólnym opracowaniem dotyczącym rozwiązań projektowych, rzadko wspomaganym analizą rzeczywistego stanu budynku. W przeciwieństwie do niej, ekspertyza budowlana to wielopłaszczyznowe opracowanie oparte na szczegółowych badaniach, zawierające rzetelne i obiektywne pomiary oraz obliczenia.
Co zawiera ekspertyza budowlana?
W zależności od potrzeb zlecającej jej przeprowadzenie osoby, ekspertyza budowlana może mieć różny zakres i różną szczegółowość. Najczęściej zawiera ona m.in.:
- dokładny opis techniczny budynku (składają się na niego: charakter budynku, lokalizacja, rodzaj budynku, wysokość, powierzchnia, liczba kondygnacji);
- cel ekspertyzy budowlanej (np. przebudowa domu, adaptacja domu itp.);
- szczegółowy opis elementów konstrukcji budynku (m.in. ścian, elewacji, fundamentów, dachu, stropów);
- dokładny opis wykorzystanych przy budowie rozwiązań konstrukcyjnych, materiałów, z jakich obiekt został wykonany itp.;
- zwymiarowane rzuty każdej kondygnacji budynku, z zaznaczeniem urządzeń oraz instalacji sanitarnych;
- dokładne rysunki budowlano-architektoniczne elewacji i poszczególnych jej elementów;
- przekroje wszystkich kondygnacji obiektu z zaznaczonymi wysokościami charakterystycznych punktów;
- dokumentację fotograficzną (powstającą np. jako tradycyjne zdjęcia w wysokiej rozdzielczości, zdjęcia wykonane za pomocą kamery 360˚ i drona, ortoobrazy itp.);
- dokładny opis przeprowadzonych przez rzeczoznawcę badań;
- szczegółowe wyliczenia dopuszczalnych obciążeń danych elementów konstrukcyjnych;
- wnikliwe wnioski, ocenę stanu technicznego budynku, instalacji wewnętrznych, zalecenia dotyczące przyszłych prac remontowych itd.
Dzięki inwentaryzacji budowlanej dokonywana jest rzeczywista ocena stanu technicznego budynku, w oparciu o którą inwestor może dokładnie zaplanować remont. Kiedy ekspertyza budowlana zostanie już wykonana, na jej podstawie architekt przygotuje projekt, który z kolei będzie stanowił podstawę do otrzymania pozwolenia na przebudowę domu lub jego adaptację.
Komu zlecić wykonanie ekspertyzy budowlanej? Powinna być ona przygotowana przez rzeczoznawcę budowlanego, który posiada odpowiednie uprawnienia w tym względzie. Najlepszym wyborem będzie zdecydowanie się na firmę, która ma w tym wieloletnie doświadczenie. Dużą renomą cieszy się firma Metris, która od lat zajmuje się wykonywaniem profesjonalnych badań dla budownictwa.