Drzwi bezprzylgowe czy przylgowe? Czym się różnią?

0
176
Drzwi bezprzylgowe czy przylgowe? Czym się różnią?

Niezliczone godziny i mnóstwo energii spożytkowane na dekorowaniu wnętrza. Nieskazitelne ściany, idealnie dopasowane meble, kolorystyka detali wpleciona w każdy element przestrzeni. Urządzanie mieszkania to nie lada sztuka i wyzwanie pod każdym względem, więc nie można zapomnieć o drzwiach. Podczas ich wyboru pojawia się dylemat: bezprzylgowe czy przylgowe? Jakie wybrać? Czym się różnią? Sprawdź!

Drzwi bezprzylgowe – powiew nowoczesności

Wewnętrzne drzwi bezprzylgowe to skrzydła, które są pozbawione felcu, czyli wrębu w ościeżnicy, gdzie skrzydło wchodzi w płaszczyznę futryny. Zamknięte skrzydło nie nachodzi na nią, tylko jest w całości wsunięte w głąb ościeżnicy. Dzięki temu po zamknięciu tworzą wspólnie jednolitą płaszczyznę.

Ważnym elementem drzwi bezprzylgowych jest ukryta zapadka zamka. W tych modelach drzwi stosuje się magnetyczny zamek, którego zapadki pojawiają się dopiero w momencie, gdy krawędź skrzydła zbliży się do futryny.

Perfekcyjny wygląd drzwi bezprzylgowych podkreśla również niewidoczność zawiasów po zamknięciu. Pojawiają się one dopiero po otworzeniu skrzydła. Dodatkowo, producenci drzwi tacy jak DRE, dbają o to, aby ulepszać efekt wizualny. Stosują więc zawiasy 3D, które umożliwiają regulację skrzydła w trzech płaszczyznach: przód-tył, góra-dół, prawo-lewo. Dzięki temu można liczyć na idealne dopasowanie drzwi do otworu w ścianie.

Drzwi przylgowe – urok klasyki

W przeciwieństwie do drzwi bezprzylgowych wersje przylgowe są wszystkim bardzo znane. To tradycyjne rozwiązanie, w którym skrzydło po obu stronach ma widoczne wcięcia w miejscu styku z ościeżnicą. Po zamknięciu tylko część skrzydła chowa się w ościeżnicy, a reszta na nią zachodzi. Tworzy się wypustka zwana właśnie przylgą.

Zawiasy w drzwiach przylgowych są widoczne, podobnie jak zapadka zamka. Mają zatem więcej wystających elementów, o których wygląd trzeba zadbać tak, aby wszystkie okucia pasowały nie tylko do skrzydła drzwiowego, ale także do wystroju wnętrza.

Drzwi bezprzylgowe czy przylgowe – które wybrać?

Najprostsze rozróżnienie drzwi bezprzylgowych i przylgowych jest widoczne gołym okiem. Stojąc przed zamkniętym skrzydłem, zwróć uwagę na to, czy zachodzi ono na ramę, czy wtapia się w nią. Jeśli drzwi tworzą z ościeżnicą jednolitą płaszczyznę, to masz do czynienia z modelem bez przylgi. Natomiast jeśli zachodzą i jakby odstają od futryny, są to drzwi z przylgą.

Drzwi bezprzylgowe bez wątpienia zyskują obecnie na popularności mimo wyższego kosztu zakupu. Mają bardziej nowoczesny, minimalistyczny wygląd, który wpisuje się w trendy aranżacyjne. Pasują do każdego pomieszczenia – zarówno tego urządzonego w stylu współczesnym, jak i klasycznym. Ze względu na możliwość dopasowania ich wyglądu oraz kolorystyki do pozostałych elementów aranżacji, tworzą harmonijną całość z otoczeniem. Z kolei drzwi przylgowe to rozwiązanie wybierane raczej wybierane przez miłośników stylu retro, którzy chcą nadać przestrzeni charakteru vintage. Nie bez znaczenia pozostaje także kwestia budżetu, którym dysponujemy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here