Dom tani w utrzymaniu – jaki projekt wybrać?

0
442
Dom tani w utrzymaniu – jaki projekt wybrać?

Obawiasz się wysokich kosztów utrzymania domu jednorodzinnego? Pomyśl o oszczędnościach już na etapie wyboru projektu. Na co zwrócić uwagę?

Jaki dom jest tani w utrzymaniu?

Na koszty utrzymania domu składa się wiele elementów. Wśród nich znajdują się między innymi koszty jego ogrzewania, wydatki na wodę i kanalizację, energię elektryczną czy podatki od nieruchomości. W obniżeniu stałych kosztów eksploatacyjnych może pomóc biuro architektoniczne, które przygotuje projekt domu pozwalający je zredukować. Dom tani w utrzymaniu – najważniejsze cechy: – Niski metraż – nie powinien być „na wyrost”, ale odpowiadać potrzebom domowników, – Prosta bryła – wszelkiego rodzaju dodatki i ozdobniki podwyższają koszty wykonania i utrzymania domu, – Odpowiednia lokalizacja na działce – architekt powinien zlokalizować okna budynku od strony południowej, by dom mógł być ogrzewany pasywnie promieniami słońca, – Termoizolacja – odpowiednie docieplenie ścian, fundamentów, stropu, ciepła stolarka okienna i drzwiowa, – Nowoczesne technologie – panele fotowoltaiczne, pompa ciepła, rekuperacja pomogą w redukcji kosztów utrzymania.

Projekt domu taniego w utrzymaniu – gdzie kupić?

Obecnie coraz większy nacisk kładzie się na efektywność energetyczną domów jednorodzinnych, dlatego bez problemu można kupić projekt domu, który jest tani w utrzymaniu, na przykład online. Warto wtedy poszukiwać projektów domów określanych jako energooszczędne i pasywne, które pozwalają na zredukowanie kosztów związanych z eksploatacją budynku. Budowa domu jednorodzinnego wykorzystującego energooszczędne technologie będzie droższa ze względu na zastosowane materiały i wyposażenie. Warto jednak potraktować ją w kategorii przyszłościowej inwestycji, która obecnie, gdy wszystko drożeje, będzie mogła szybko się zwrócić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here