Dlaczego wykonanie badań magnetyczno-proszkowych warto zlecić specjalistom?

0
135
Dlaczego wykonanie badań magnetyczno-proszkowych warto zlecić specjalistom?

Badania nieniszczące wykorzystuje się powszechnie w diagnozowaniu różnego rodzaju nieciągłości czy wad technicznych materiałów. Jednym z nich są badania magnetyczno-proszkowe, które znajdują szerokie zastosowanie w produkcji i metalurgii. Choć ich wykonanie i interpretacja wyników są stosunkowo proste, przeprowadzenie badań magnetyczno-proszkowych należy zlecić specjalistom. Dlaczego?

Zastosowanie badań magnetyczno-proszkowych

Badania magnetyczno-proszkowe (https://de-tech.pl/badania-magnetyczno-proszkowe/) cieszą się dużą popularnością, głównie ze względu na stosunkowo prostą procedurę ich wykonania oraz łatwość interpretacji wyników. Należą one do grona badań nieniszczących, dlatego też ich wykonanie nie zagraża materiałowi poddawanemu analizie. Badania magnetyczno-proszkowe można wykonać wyłącznie na komponentach ferromagnetycznych, nie znajdują natomiast zastosowania przy analizowaniu materiałów, wykonanych z aluminium, stali austenitycznych, miedzi i magnezu. W pierwszej kolejności musimy więc ocenić komponent pod względem jego składu, aby wiedzieć, czy możemy na nim przeprowadzić badanie magnetyczno-proszkowe. Następnie należy odpowiednio się do niego przygotować. W badaniach magnetyczno-proszkowych należy najpierw przygotować powierzchnie do badania, rozmagnesować ją wstępnie, a także oczyścić i odtłuścić. W kolejnych krokach konieczne jest magnesowanie i nałożenie proszku magnetycznego, a następnie oględziny i analiza wyników.

Dlaczego warto zlecić przeprowadzenie badań fachowcom?

Przeprowadzenie badań magnetyczno-proszkowych wymaga posiadania sporej wiedzy, a także doświadczenia zawodowego. W miejscu, w którym będą się one odbywały, muszą znajdować się niezbędne narzędzia oraz odczynniki, dzięki którym można w odpowiedni sposób przeprowadzić analizę. Ponadto, bardzo istotna jest interpretacja wyników, której musi dokonać fachowiec. Firmy coraz częściej decydują się zlecić przeprowadzenie badań magnetyczno-proszkowych podmiotom zewnętrznym, które zatrudniają osoby z odpowiednim wykształceniem oraz doświadczeniem. Dzięki temu można zoptymalizować koszty działalności, a także w krótkim czasie uzyskać dogłębną analizę, którą wykorzystamy w dalszym toku pracy firmy. Badania magnetyczno-proszkowe, choć mało skomplikowane, wymagają profesjonalnego podejścia i zaangażowania, tak aby zostały przeprowadzone dokładnie, eliminując tak zwany błąd ludzki. Pamiętajmy, że tego rodzaju analizy można wykonać wyłącznie na konkretnego typu materiałach, lecz ze względu na nieszkodliwość badania, może być ono wykonywane wielokrotnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here