Dlaczego płytki z cegły to ekologiczny materiał wykończeniowy?

0
349
Dlaczego płytki z cegły to ekologiczny materiał wykończeniowy?

Dbałość o środowisko naturalne przynosi mnóstwo korzyści zarówno obecnym, jak i przyszłym pokoleniom. Nie ma wątpliwości co do tego, że każdy powinien się troszczyć o najbliższe otoczenie. Od czego warto zacząć? To proste, wystarczy powtórnie wykorzystywać materiały różnego przeznaczenia. Choć może się to wydawać mało rzeczywiste, nawet podczas remontu można być eko. Zamiast bowiem kupować fabrycznie nowe materiały, lepiej wykorzystać to, co już powstało. Jednym z takich materiałów są płytki z cegły rozbiórkowej.

Co to jest cegła rozbiórkowa?

Stara cegła pochodzi zazwyczaj z rozbiórki starych budynków, które stanowiły zagrożenie dla otoczenia. Takie materiał, zazwyczaj w bardzo dużej ilości, może być wykorzystany różne sposoby, w tym do:

  • zdobienia fasady domów,
  • wznoszenia przybudówek,
  • ozdabiania pomieszczeń.

Oryginalne płytki z cegły prezentuje się naprawdę rewelacyjnie, a jednocześnie mają wiele praktycznych zalet, w tym doskonale izolują wnętrze (akustycznie i termicznie). W zależności od indywidualnych preferencji, starą cegłę można pozostawić w naturalnej postaci lub pomalować zwykłą farbą do wnętrz. Możliwości są praktycznie nieograniczone. Jedyne czego potrzeba to nieco kreatywności, aby niskim nakładem kosztów stworzyć zupełnie wyjątkowe aranżacje będące wizytówką domu czy mieszkania.

Rodzaje i kolory płytek z cegły

Cegła na ścianę wyróżnia się wśród innych materiałów wykończeniowych mnogością kolorów i form. Nie ulega wątpliwości, że jest to jeden z najbardziej uniwersalnych sposobów na aranżację pomieszczenia. Na rynku dostępne są tradycyjne czerwone płytki z cegły, lecz nie brakuje innych odcieni. Paleta barw obejmuje tak różne kolory jak biel, pomarańcz, czerwień, czerń czy brąz. Naprawdę jest w czym wybierać. Płytki dobrej jakości mogą mieć również oryginalny odcień będący między innymi wynikiem nalotów albo specyficznych “uszkodzeń”. Stare cegły, formowane ręcznie, charakteryzują się zazwyczaj przenikającymi barwy, a wyjątkowo dekoracyjną fakturą, która powstała na drodze zastosowania dodatków mineralnych.

Jak rozpoznać oryginalne płytki z cegły?

Najlepszy sposób na to, aby sprawdzić jakość wybranego materiału jest dość tradycyjny. Kiedyś murarz po prostu uderzał cegłą o cegłę lub stukał w materiał młotkiem. Jeżeli cegła “dzwoniła” wówczas można było mieć pewność, że to materiał solidny i trwały. Płytki z cegły można też rzucić na ziemię, w celu sprawdzenia czy się pokruszy lub rozsypuje. Zanim przystąpimy do wykańczania wnętrza warto zatem kupić kilka cegieł na próbę i poprosić o werdykt doświadczonego murarza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here