Deski podłogowe – olejowane czy lakierowane?

1
958
Deski podłogowe - olejowane czy lakierowane?

Podłogi drewniane są ciekawą alternatywą dla bardzo popularnych i powszechnie stosowanych paneli podłogowych. Deski drewniane można wykończyć w zasadzie na dwa sposoby: można je polakierować lub poolejować. Każde z tych rozwiązań niesie ze sobą pewne korzyści dla późniejszego użytkowania. Niestety zarówno podłoga lakierowana, jak i olejowana ma również swoje wady. Jaki więc wariant wybrać? Sprawa nie jest prosta. Wszystko zależy od naszego gustu, ale również od tego ile czasu i środków jesteśmy w stanie poświęcić na utrzymanie podłogi w czystości, jej konserwację i renowację.

Deska podłogowa lakierowana – co warto wiedzieć?

Deski podłogowe - olejowane czy lakierowane?W pierwszej kolejności zastanówmy się jakie są zalety połogi drewnianej lakierowanej. Przede wszystkim taka podłoga jest w wysokim stopniu odporna na różnego rodzaju zabrudzenia. Stąd też w dość prosty sposób można ją utrzymać w czystości, chociaż trzeba też dodać, że kurz na takiej podłodze jest dość mocno widoczny. W tym wypadku renowacja takiej podłogi będzie potrzebne po kilku latach. Przez ten czas mamy w zasadzie spokój, a deski będą wyglądać wręcz idealnie. Warto dodać, że możemy wybierać w różnych rodzajach podłóg drewnianych lakierowanych. Może to być bowiem zarówno podłoga z połyskiem, jak i matowa, półmatowa, czy też satynowa. Możemy tutaj zastosować zarówno lakier bezbarwny, jak i ten o określonym kolorze. W pierwszym przypadku mamy możliwość zachowania naturalnego koloru drewna. Również usłojenie deski będzie wyglądało w pełni naturalnie. W drugim przypadku możemy wybrać dowolny kolor dla naszej podłogi.

Jednak deski podłogowe lakierowane mają również swoje wady. Przede wszystkim szybko rzucają się w oczy wszelkie zarysowania. Zwłaszcza jeśli podłoga jest wykończona lakierem z połyskiem. Co więcej – naprawa uszkodzonego fragmentu podłogi nie wystarczy. Miejsce, które poddalibyśmy naprawie niestety w znacznym stopniu wyróżniałoby się na tle pozostałej części podłogi. Dlatego wówczas jedynym rozsądnym wyjściem jest zeszlifowanie lakieru i ponowne jego położenie. Co oczywiście wiąże się ze sporymi kosztami. Jak więc ustrzec się przed takimi problemami. Dobrym rozwiązaniem jest wybór deski lakierowanej z mniejszym połyskiem. Ewentualnie możemy również zdecydować się na deskę szczotkowaną. Na niej rysy i odpryski nie będą aż tak bardzo widoczne.

Wady i zalety deski podłogowej olejowanej

Ciekawą alternatywą dla lakierowania podłogi drewnianej jest jej olejowanie. Wówczas uzyskamy powierzchnią, która będzie antystatyczna. Nie mamy więc problemu ze zbieraniem się kurzu. Na dodatek na desce podłogowej olejowanej rysy i zadrapania się są aż tak bardzo widoczne, jak ma to miejsce choćby w przypadku podłogi lakierowanej. Co więcej – takie zarysowania mogą po jakimś czasie zabliźnić się. Warto również dodać, że w przypadku podłogi drewnianej olejowanej jest możliwość przeprowadzenia jej częściowej renowacji, inaczej niż ma to miejsce kiedy mamy do czynienia z podłogą lakierowaną. W celu przeprowadzenia renowacji miejscowej wystarczy uszkodzony fragment zetrzeć papierem ściernym o odpowiedniej gradacji. Następnie miejsce to musimy zwyczajnie jeszcze raz poolejować. A jak prezentuje się taka podłoga z estetycznego punktu widzenia? Przede wszystkim znakomicie podkreślona jest w tym wypadku struktura drewna, co daje niewątpliwie wspaniały efekt wizualny. Dla wielu osób taki naturalny wygląd deski podłogowej będzie niezaprzeczalnym atutem.

Zastanówmy się jakie są wady zastosowania podłóg drewnianych olejowanych. Przede wszystkim tego rodzaju podłoga nie jest tak odporna na zabrudzenia jak jej lakierowany odpowiednik. Zwłaszcza w początkowej fazie eksploatowania podłogi będziemy mieli znaczący problem z jej brudzeniem się. Niestety brud może również wnikać w strukturę deski podłogowej. Do jej pielęgnacji należy używać specjalnych środków, zgodnie z wytycznymi producenta. Warto też dodać, że renowacja takiej podłogi może być konieczna już po zaledwie dwóch latach użytkowania. Podłoga olejowana zdecydowanie wymaga znacznie częstszych zabiegów renowacyjnych i konserwacyjnych niż podłoga lakierowana.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here