Czym oświetlić ogród?

0
205
Czym oświetlić ogród?

Duża różnorodność lamp zewnętrznych zapewnia osobom urządzającym ogród szerokie pole do popisu. Można stosować klasyczne lampy stojące, które wyglądem przypominają latarnie, lampy wbijane w ziemię, solarne i zasilane z sieci, różnego rodzaju lampiony, reflektory, lampy wiszące i ścienne kinkiety przeznaczone do zainstalowania na elewacji domu. Ciekawym wyborem może być również girlanda z żarówek, która sprawdzi się jako oświetlenie tarasu, ogrodowej altany, namiotu lub drzewa.

Lampy gruntowe, latarnie i słupki oświetleniowe

Podstawą oświetlenia wielu ogrodów są lampy stojące w formie nowoczesnych słupków oraz ciekawie stylizowanych latarni. Ich uzupełnieniem są lampy gruntowe instalowane przy ziemi, niekiedy wbijane w grunt, zasilane z sieci lub z wykorzystaniem akumulatora magazynującego energię pobieraną ze słońca. W odróżnieniu od girland z żarówek takie lampy najczęściej pełnią jedynie funkcję oświetlenia dekoracyjnego. Podświetlają wybrane elementy ogrodowej architektury, kwiatowe rabaty, krzewy i drzewa ozdobne, rzadziej ścieżki i ogrodowe aleje. Jeśli zainstalujesz je w przemyślany sposób, pomogą oznaczyć ciągi komunikacyjne i ułatwią korzystanie z ogrodu po zapadnięciu zmroku. Ze względu na miejsce montażu lampa gruntowa nie zastąpi jednak oświetlenia wiszącego, takiego jak girlanda z żarówek lub ściennego, takiego jak kinkiet elewacyjny.

Lampy wiszące sufitowe i ścienne

Jeśli zależy Ci na oświetleniu funkcjonalnej części ogrodu, na przykład tarasu, namiotu lub altany, naturalnym uzupełnieniem dla dekoracyjnych lamp gruntowych, latarni i słupków oświetleniowych będą lampy wiszące, sufitowe i ścienne kinkiety elewacyjne. Dobrym przykładem takich lamp są żarówkowe girlandy składające się z długiego kabla uzupełnionego kilkunastoma oprawkami, które rozciąga się pod zadaszeniem i w ten sposób oświetla większy fragment przestrzeni. Girlanda z żarówek musi być wykonana w sposób minimalizujący ryzyko powstania zwarcia w instalacji elektrycznej, a zatem oprawki muszą być dobrze zabezpieczone przed wilgocią. Oczywiście inne rodzaje lamp wiszących, ogrodowych plafonów i kinkietów elewacyjnych, również powinny być wykonane w wysokich klasach szczelności.

Do oświetlenia ogrodu można wykorzystywać wiele rodzajów lamp, w tym pozbawione kloszy girlandy z żarówkami, pod warunkiem, że są one chronione przed deszczem lub wykonano je w wysokiej klasie szczelności. W innym przypadku użytkowanie lampy wystawionej na bezpośrednie działanie czynników środowiskowych może być niezwykle niebezpieczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here