Czym kierować się przy wyborze rolet do salonu?

0
163
Czym kierować się przy wyborze rolet do salonu?

W celu zaciemnienia wnętrza oraz zapewnienia większej prywatności wiele osób decyduje się na montaż rolet. Dobrze dobrane rolety nie tylko spełnią swoją funkcję, lecz również będą dobrze się prezentować. Obecnie na rynku spotkać można modele w różnych kolorach oraz o ciekawych wzorach. Czym kierować się podczas zakupu?

Rolety rzymskie, a może dzień-noc?

Obecnie coraz więcej osób decyduje się na zamontowanie rolet dzień-noc bądź rolet rzymskich. W wielu domach wyparły one tradycyjne firanki. Szczególnie chętnie są wybierane do salonu ze względu na jego reprezentacyjny charakter. Aranżacja tego pomieszczenia to nie tylko wybór odpowiednich mebli oraz dekoracji. Również elementy funkcjonalne muszą zostać odpowiednio wpasowane we wnętrze.

Częstym wyborem są proste rolety do salonu w jednym kolorze. To tanie i w pełni praktyczne rozwiązanie. Takie rolety nie spełnią jednak wymagań estetycznych każdej osoby, dlatego zazwyczaj poza nimi warto zdecydować się również na zasłony. Rolety rzymskie spokojnie natomiast mogą zastąpić firanki. Są one niezwykle ozdobne, a do tego funkcjonalne. Gustownie będą wyglądać we wnętrzu urządzonych w każdym stylu. Alternatywą są nieco bardziej minimalistyczne rolety dzień-noc. Prezentują się nienagannie oraz elegancko, a także występują w różnych wariantach kolorystycznych.

Jaki kolor rolet do salonu wybrać?

Najbardziej klasyczne rolety występują w barwie białej czy beżowej. Pasować będą do każdego wnętrza, zarówno nowoczesnego, jak i urządzonego tradycyjnie. Opcji jest jednak znacznie więcej.

Wybierając bardziej charakterystyczny kolor, trzeba pamiętać, aby był on idealnie dopasowany do reszty pomieszczenia. Na jaki kolor najlepiej postawić? Ciekawą opcją mogą być rolety w chłodnej barwie, takiej jak fiolet czy zieleń. Jako że sprzyjają koncentracji, warto zamontować je w pokojach przeznaczonych do pracy. Rolety w barwach ciepłych zachęcają bardziej do relaksu. Idealnie wpasują się w salon, gdzie głównie spędza się czas na odpoczynku.

Zawsze trzeba dobrać rolety do koloru wnętrza, tak, aby było ono spójne. Można np. zdecydować się na kolor zbliżony do tego, którym pomalowana jest ściana. Inną opcją jest dobranie rolet na zasadzie kontrastu. Pozwoli to stworzyć ciekawą kompozycję. Nie można też zapominać o funkcjonalnym zastosowaniu barw. Te jasne rozjaśnią i optycznie powiększą wnętrze, dlatego warto je używać w ciemnych i małych pokojach. W tych większych i jaśniejszych można się zdecydować na bardziej wyraziste barwy.

Czy wzór ma znaczenie?

Kolejną kwestią jest odpowiednio dobrane wzornictwo. Gładkie rolety mogą prezentować się bardzo gustownie, jednak we wnętrzu, gdzie brak jest bardziej wyrazistych akcentów, można postawić na ciekawy wzór. Rolety upiększone wzorem roślinnym pasować będą do wnętrza w stylu prowansalskim.

Z kolei na modele w paski można postawić, jeśli salon utrzymany jest w stylu nowoczesnym. Niezależnie od tego, na jaką estetykę się zdecydujemy, warto pamiętać, że sprawdzą się tylko rolety dobre jakościowo. Odpowiednio dobrane, nadadzą klimatu pomieszczeniu oraz zachęcą do spędzania w nim czasu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here