Czy masz wszystko do budowy własnego ujęcia?

0
387
Czy masz wszystko do budowy własnego ujęcia?

Własna studnia głębinowa to bez wątpienia kosztowna inwestycja, ale także ogromna wygoda. Jeśli jesteś na etapie planowania budowy, to prawdopodobnie wiesz, że posiadanie swojego ujęcia przynosi ogrom korzyści. Największe zalety posiadania studni głębinowej to przede wszystkim niskie koszty eksploatacyjne. Zanim jednak będziesz się mógł cieszyć genialnym smakiem własnej wody praktycznie za darmo, musisz nieco zainwestować. Sprawdźmy zatem, czego zatem potrzebujesz, aby wykonać i wyposażyć przydomową studnię.

Jak zbudowana jest studnia głębinowa?

Klasyczna studnia głębinowa składa się z elementów nadziemnych i podziemnych, które zaliczamy do właściwego wyposażenia. Są to przede wszystkim różnego rodzaju rury i filtry studzienne, a także uszczelki i oczywiście serce całej instalacji – czyli pompa głębinowa wraz z osprzętem. Pozostałe elementy są związane z uzbrojeniem studni. Należą do nich kształtki, głowice, złączki i obudowa studni. To jednak nie wszystko. Integralną częścią własnego ujęcia wody są także urządzenia montowane w budynku, czyli zbiornik i sterowniki pompy.

Osprzęt niezbędny do budowy studni głębinowej

Pompa głębinowa stanowi podstawowy element inwestycji i bazowe wyposażenie klasycznej studni wierconej. Należy ją podwiesić na wytrzymałej plecionej lince wykonanej ze stali lub z dobrej jakości tworzywa sztucznego. Takie rozwiązania pozwalają na trwały montaż lub szybki demontaż, kiedy zajdzie potrzeba wyjęcia pompy ze studni.

Kolejny bardzo ważny element instalacji to przewód elektryczny zasilający pompę głębinową. Warto wiedzieć, że nawet najlepszy sprzęt nie popracuje długo, jeśli zastosujemy niewłaściwe przewody. Kable zasilające pompę do wody powinny być dopuszczone do stosowania w warunkach studziennych. Szczególnie ważna jest ich odporność na zanurzanie i skuteczność ochrony przeciwporażeniowej.

Pompa głębinowa wymaga także instalacji zaworów zwrotnych, które zapobiegają spływaniu wody po rurze czerpnej z powrotem do środka studni głębinowej. W ten sposób urządzenie jest skutecznie chronione przed szkodliwym dla niego suchobiegiem.

Budowa swojego ujęcia wody jest zadaniem bardzo czasochłonnym. Nie zmienia to jednak faktu, że przynosi wiele korzyści. Warto natomiast pamiętać, że przed przystąpieniem do pracy, trzeba podjąć mnóstwo kluczowych decyzji. Szczególnie ważna jest kwestia wyboru solidnego sprzętu. W takiej sytuacji najlepiej zdać się na wiedzę i doświadczenie profesjonalistów, którzy specjalizują się w dystrybucji takiego wyposażenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here