Czy farma fotowoltaiczna to opłacalne rozwiązanie?

0
562
Czy farma fotowoltaiczna to opłacalne rozwiązanie?

Posiadanie własnej elektrowni słonecznej to naprawdę atrakcyjna wizja, która może spodobać się osobom szukającym sposobu na inwestycję. Jest to innowacyjna technologia, która uznawana jest za przyszłościowe rozwiązanie wielu problemów ekonomiczno-ekologicznych. Nic zatem dziwnego, że farma fotowoltaiczna to coraz częściej poruszany temat w świecie biznesu. Czy to naprawdę opłacalne rozwiązanie i warto się nim zainteresować w nieco szerszej skali?

W poniższym materiale odpowiemy na kilka najczęściej zadawanych pytań. Potencjalni inwestorzy zainteresowani możliwością nabycia lub dzierżawy ziemi i solarów, nie zawsze zdają sobie sprawy z tego, jak w rzeczywistości wygląda eksploatacja i dystrybucja energii z farm fotowoltaicznych. Zapraszamy zatem po odpowiedzi, dzięki którym podjęcie ostatecznej decyzji powinny być o wiele prostsze.

Farmy fotowoltaiczne – gdzie mogą one powstawać?

Najlepszym rozwiązaniem są obiekty oddalone w niewielkiej odległości od sieci elektrycznej. Mogą to być oczywiście posesje, gdyż farmy fotowoltaiczne zazwyczaj są polami, które nie są zaciemniane przez drzewa. Solary w takich sytuacjach montowane są pod odpowiednim kątem na specjalnych ramach stalowych, których zadaniem jest utrzymanie ciężaru paneli i systemów w ustalonej pozycji. Oczywiście teren nie powinien znajdować się blisko ulicy, która może powodować poważny problem z wysokim stopniem zakurzenia.

Skąd pozyskać środki?

Farma fotowoltaiczna to koszt rzędu kilkunastu, kilkudziesięciu lub nawet kilkuset tysięcy złotych – w zależności od jej wielkości i jakości. Jak zatem ją finansować? Jedyną alternatywą dla stosunkowo niedużych dofinansowań (które opłacają się raczej niewielkim odbiorcom), jedynym rozwiązaniem są prywatne środki, kredytowanie i leasing.

Jak czerpać zyski?

Jedyny sposób, by obecnie jakkolwiek czerpać oszczędności z budowy farmy fotowoltaicznej, to zawarcie umowy prosumenckiej. Oznacza to, że producent jest jednocześnie konsumentem i oddaje nadwyżkę wyprodukowanej energii do sieci, odbierając ją w późniejszym czasie. Jest to o wiele wygodniejsza opcja, niż samodzielne magazynowanie wyprodukowane prądu, gdyż nie trzeba przejmować się zakupem, montażem i konserwacją stosunkowo drogich akumulatorów.

Jak widać, farma fotowoltaiczna to świetne rozwiązanie dla fabryk, firm i gospodarstw przemysłowych, które zwyczajnie mają ogromne zapotrzebowanie na prąd. Statystyczny użytkownik, czyli tzw. konsument, nie będzie w stanie stworzyć samodzielnej sieci wśród okolicznych sąsiadów, by czerpać korzyści majątkowe. Pamiętaj, że nadwyżka prądu niewykorzystana przez prosumenta, zostaje bezpłatnie odebrana na rzecz dystrybutora.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here