Czy blachodachówki nie rdzewieją?

0
219
Czy blachodachówki nie rdzewieją?

Blachodachówki renomowanych producentów są pokryte powłoką o właściwościach antykorozyjnych. Dzięki temu pokrycie jest odporne na działanie wody, temperatury, wilgotnego powietrza oraz związków chemicznych takich jak kwasy czy sole. Mimo wysokiej wytrzymałości, blachodachówka bywa narażona na uszkodzenia mechaniczne, w wyniku których dochodzi do przerwania ciągłości warstwy ochronnej. Wówczas na dachu mogą pojawić się ogniska rdzy.

Przyczyny korodowania blachodachówki

Zazwyczaj blachodachówki ze stali nierdzewnej są obustronnie pokryte cynkiem lub alucynkiem (stopem cynku, aluminium i krzemu – wersja droższa i bardziej wytrzymała). Dzięki takiej osłonie na powierzchni metalu powstaje cienka warstwa pasywna z tlenków, która skutecznie chroni blachę przed powstawaniem rdzy, jednak jest dość podatna na uszkodzenia mechaniczne. Ponadto podczas produkcji blachodachówki zostają powleczone farbą, która dodatkowo zabezpiecza pokrycie przed korozją. Mechaniczne usterki blaszanego pokrycia sprawiają, że jego niewielki fragment zostaje pozbawiony osłony i zaczyna korodować. Z czasem rdza może rozprzestrzenić się na powierzchni całego dachu. Uszkodzenia pojawiają się wskutek zarysowania czy pęknięcia blachodachówki w trakcie nieostrożnego odśnieżania lub czyszczenia nieodpowiednimi pomocami (np. szczotką drucianą). Warstwa pasywna jest narażona na przerwanie także w agresywnym środowisku, np. w atmosferze o wysokim stężeniu chlorków.

Czy warto samodzielnie zabezpieczyć blachodachówkę przed korozją?

Samodzielne zabezpieczenie blachodachówki farbami antykorozyjnymi zwiększa ich odporność, jednak nie jest to koniecznie od razu po zakupie. Po 2-3 latach użytkowania w ramach konserwacji można pokryć dach dodatkową powłoką poliestrową. Wszystkie tego typu zabiegi trzeba wykonywać z pomocą fachowców. Co więcej, niezależnie od czasu trwania gwarancji należy w jej trakcie wykonywać regularny przegląd dachu, który umożliwia szybkie wykrycie ewentualnych usterek i przeprowadzenie napraw. Producent pokryć dachowych HANBUD oferuje zabezpieczoną przed korozją blachodachówkę z gwarancją na 30 lat. Zatrudnieni w tym przedsiębiorstwie specjaliści udzielają klientom doradztwa w zakresie prawidłowej pielęgnacji i konserwacji wyrobów blaszanych. Firma przyjmuje zamówienia z całej Polski. Wszyscy zainteresowani zakupem blachodachówki HANBUD mogą skontaktować się z producentem telefonicznie lub poprzez formularz na stronie internetowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here