Co to jest dom ekologiczny?

0
762
Co to jest dom ekologiczny?

W dzisiejszych czasach bardzo dużo uwagi poświęca się ekologii i problemom związanym z ochroną środowiska. Zabudowywanie kolejnych obszarów na pewno nie sprzyja naturalnemu otoczeniu i przyrodzie. Wraz z rozwojem technologii powstaje duży nacisk na naturalność. Stąd coraz częściej powstają eko-domy.

Zatem – co to jest dom ekologiczny?

Współczesny dom ekologiczny to przede wszystkim budynek, który jest energooszczędny, a więc dobrze ocieplony, szczelny, z doskonałym systemem wentylacyjnym oraz nowoczesnymi urządzeniami służącymi do ogrzewania.

Domy eko są wybudowane w zgodzie z naturą, gdyż do jego budowy wykorzystuje się naturalne materiały i surowce. Znaczenie ma odpowiednia termoizolacja budynku, czyli zastosowany system ocieplenia ścian zewnętrznych (ETICS). Do ogrzewania najczęściej używa się drewna, biomasy czy ekogroszku.

Decydując się na dom tego typu, należy wziąć pod uwagę:

  • otoczenie,
  • technologię tworzenia,
  • materiały zastosowane do budowy,
  • odpowiednio przygotowany projekt użytkowania domu.

Można wyróżnić eko-domy:

  • wykonane przy pomocy drewnianych bali – zaletą takiego rozwiązania jest to, iż naturalne żywice i olejki eteryczne znajdujące się w drewnie wykorzystywanych do budowy są wydzielane do wnętrza domu przez długie lata, co w rezultacie ma pozytywny wpływ na zdrowie mieszkańców i poprawienie komfortu życia w takim miejscu, jak również na zdrowy, proekologiczny klimat,
  • szkieletowe – elementy szkieletu (wykonane w drewnie) przygotowywane są w specjalistycznym zakładzie produkcyjnym, po czym dostarczane na budowę i tam składane. Te domy charakteryzują się szybką budową i wykończeniem,
  • gliniane – bardzo ciekawe rozwiązanie, które nie jest jeszcze zbyt dobrze znane. Z gliny i słomy przygotowuje się pustaki, które w rezultacie tworzą ciepłe i trwałe budowle.

Można wyróżnić eko-domy:Zazwyczaj na dachy w domach ekologicznych montuje się strzechę trzcinową, która (choć jest drogim rozwiązaniem), jest bardzo trwała i wytrzymała. Innym rozwiązaniem są drewniane gonty, które pięknie komponują się w budownictwie drewnianym.

W eko-domu materiały muszą być dobrej jakości. W budowie liczy się przede wszystkim izolowanie termiczne oraz solidność wykonania. Pomysł powinien być prosty, naturalny i komfortowy. We wnętrzu powinny znaleźć się sprzęty z odpowiednim oznakowaniem – pobierające jak najmniej energii. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie czujników oraz wyłączników czasowych.

Zdecydowanie plusem jest to, że utrzymanie takiego domu jest stosunkowo niewielkie w porównaniu do tradycyjnych budynków, a bliskość z naturą jest nieoceniona i wyczuwalna na każdym kroku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here