in

Co to jest dom ekologiczny?

[Głosów:1    Średnia:5/5]

W dzisiejszych czasach bardzo dużo uwagi poświęca się ekologii i problemom związanym z ochroną środowiska. Zabudowywanie kolejnych obszarów na pewno nie sprzyja naturalnemu otoczeniu i przyrodzie. Wraz z rozwojem technologii powstaje duży nacisk na naturalność. Stąd coraz częściej powstają eko-domy.

Zatem – co to jest dom ekologiczny?

Współczesny dom ekologiczny to przede wszystkim budynek, który jest energooszczędny, a więc dobrze ocieplony, szczelny, z doskonałym systemem wentylacyjnym oraz nowoczesnymi urządzeniami służącymi do ogrzewania.

Domy eko są wybudowane w zgodzie z naturą, gdyż do jego budowy wykorzystuje się naturalne materiały i surowce. Do ogrzewania najczęściej używa się drewna, biomasy czy ekogroszku.

Decydując się na dom tego typu, należy wziąć pod uwagę:

  • otoczenie,
  • technologię tworzenia,
  • materiały zastosowane do budowy,
  • odpowiednio przygotowany projekt użytkowania domu.

Można wyróżnić eko-domy:

  • wykonane przy pomocy drewnianych bali – zaletą takiego rozwiązania jest to, iż naturalne żywice i olejki eteryczne znajdujące się w drewnie wykorzystywanych do budowy są wydzielane do wnętrza domu przez długie lata, co w rezultacie ma pozytywny wpływ na zdrowie mieszkańców i poprawienie komfortu życia w takim miejscu, jak również na zdrowy, proekologiczny klimat,
  • szkieletowe – elementy szkieletu (wykonane w drewnie) przygotowywane są w specjalistycznym zakładzie produkcyjnym, po czym dostarczane na budowę i tam składane. Te domy charakteryzują się szybką budową i wykończeniem,
  • gliniane – bardzo ciekawe rozwiązanie, które nie jest jeszcze zbyt dobrze znane. Z gliny i słomy przygotowuje się pustaki, które w rezultacie tworzą ciepłe i trwałe budowle.

Można wyróżnić eko-domy:Zazwyczaj na dachy w domach ekologicznych montuje się strzechę trzcinową, która (choć jest drogim rozwiązaniem), jest bardzo trwała i wytrzymała. Innym rozwiązaniem są drewniane gonty, które pięknie komponują się w budownictwie drewnianym.

W eko-domu materiały muszą być dobrej jakości. W budowie liczy się przede wszystkim izolowanie termiczne oraz solidność wykonania. Pomysł powinien być prosty, naturalny i komfortowy. We wnętrzu powinny znaleźć się sprzęty z odpowiednim oznakowaniem – pobierające jak najmniej energii. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie czujników oraz wyłączników czasowych.

Zdecydowanie plusem jest to, że utrzymanie takiego domu jest stosunkowo niewielkie w porównaniu do tradycyjnych budynków, a bliskość z naturą jest nieoceniona i wyczuwalna na każdym kroku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Daniel Śliwakowski Panorama Brzeg Dolny

Jak zbudować dom z bali?

Jakie ogrzewanie do domu drewnianego?

Jakie ogrzewanie do domu drewnianego?