Sale konferencyjne to przestrzenie, z których korzystają pracownicy firmy oraz goście (kontrahenci lub potencjalni klienci). Sposób, w jaki jest zaaranżowany, wiele mówi o właścicielu i potencjalnej firmie. Jak powinna wyglądać sala konferencyjna, która inspiruje do pracy, buduje zaufanie i zachęca do inwestycji? Na co należy zwrócić uwagę w procesie projektowania? Jak go mądrze wyposażyć i wreszcie wyciszyć salę konferencyjną?
Na co zwrócić szczególną uwagę urządzając salę konferencyjną?
Sale konferencyjne są często wizytówką firmy, co pozwala nam zadbać o to, aby ich wyposażenie było nie tylko ergonomiczne i funkcjonalne, ale także zachwycało designem i jakością wykonania. Kolory powinny być wyciszone, aby nie przytłaczały, ale tworzyły przyjazne środowisko, które jest przyjemne dla jak największej liczby osób. Wygląd sali dopracowany w każdym szczególe zapadnie w pamięci naszych klientów i wywoła pozytywny związek z naszą firmą. Upewnijmy się więc, że nawet szczegóły pasują do ogólnej koncepcji i przemawiają do naszych gości. Z pewnością zostanie zauważona i doceniona elegancja oraz wysoka jakość mebli i innych elementów wyposażenia, które pomagają kreować jak najlepszy wizerunek firmy.
Warto zadbać o to, by bez względu na rozmiar, miał ciepłą i przytulną atmosferę z grzejnikiem dekoracyjnym, który może być wyjątkową ozdobą. Oprócz modeli z dużymi panelami podgrzewanymi możesz wybierać także urządzeń przypominających stylowe drabiny lub lustra. Modele wąskie pionowe idealnie nadają się do montażu na ściankach działowych, a modele narożne pozwalają zaoszczędzić miejsce w ciasnych przestrzeniach.
Akustyka w salach konferencyjnych to bardzo ważna kwestia, która pomaga osiągnąć optymalny poziom koncentracji i zwiększyć produktywność. Sama wielkość pomieszczenia, a także twarde elementy w pomieszczeniu mogą powodować nieprzyjemne pogłosy, które utrudniają komunikację podczas spotkań. Odpowiednie wygłuszenie pomieszczenia zapobiegnie również wydostawaniu się dźwięku na zewnątrz, co mogłoby rozpraszać osoby pracujące w pobliżu. Projektując sale konferencyjne, warto zastosować sufity dźwiękochłonne.
Jakie meble wybrać do sali konferencyjnej?
Kolorystyka krzeseł w sali konferencyjnej powinna być spójna z układem i wyposażeniem sali. Najlepszym rozwiązaniem jest ergonomiczne krzesło, to znaczy takie, które pozwala utrzymać prawidłową postawę ciała bez obciążania kręgosłupa. Są wygodne, piękne i dostępne w różnych kolorach i typach wnętrz. Aby uniknąć nerwowego szukania miejsca dla innych gości, którzy niespodziewanie pojawiają się na spotkaniu, warto dokupić dodatkowe krzesła. Jaka powinna być odległość między krzesłami? Załóżmy, że chcąc obliczyć optymalną odległość między krzesłami, należy dodać 15 cm do szerokości krzeseł w pokoju. Przykładowo, jeśli nasze krzesła mają szerokość 72 cm, odległość między nimi powinna wynosić 87 cm.
Wielkość stołu powinna być dostosowana do wielkości pomieszczenia. Stoły konferencyjne mają zwykle szerokość 80-120 cm. Kształt stołu uzależniony jest od przeznaczenia pomieszczenia oraz ilości osób siedzących przy stole. Na przykład stoły prostokątne i owalne mogą pomieścić więcej osób niż stoły okrągłe. Okrągłe stoły można znaleźć w sali burzy mózgów. Stoły owalne, prostokątne lub półokrągłe, tworzące układ zamknięty, idealne do sal konferencyjnych. Każdy uczestnik spotkania nawiąże ze sobą kontakt wzrokowy. Sale przeznaczone do prezentacji lub wideokonferencji powinny być wyposażone w stoły w kształcie podkowy lub litery V. Otwarty układ z jednej strony pozwala na ustawienie krzeseł po obu stronach stołu.