Brukarstwo w Nowym Targu to krajowa czołówka

0
254
Kostka brukowa

Czy to na działce, czy w przydomowym ogródku zawsze znajdzie się miejsce podmokłe i nazbyt grząskie, aby ustawić tam stolik, czy dojechać taczką. Jak temu zaradzić? Wystarczy kilka kawałków betonowej płyty albo zwykłych kamieni, które ułożone ściśle obok siebie utworzą plac czy alejkę i w największą ulewę pozwolą przejść suchą stopą. Ta wyłożona co tak kto ma pod ręką ścieżka, jest ni mniej, ni więcej tylko kwintesencją roboty brukarskiej, rzemiosła starego i z wielkimi tradycjami.

Brukarstwo doczekało się wielu definicji, przy czym wszystkie wyglądają podobnie. U Orgelbranda (Encyklopedia Powszechna, 1898 r.) można przeczytać, że bruk „to przestrzeń gruntu ułożona kamieniami naturalnymi lub sztucznymi, kostkami drzewnymi, płytami żelaznymi lub asfaltem, dla nadania powierzchni większej wytrzymałości, dla ułatwienia odpływu wód deszczowych […] oraz dla utrzymania czystości”. Dodać warto, że o ile w przeszłości do brukowania używano kamienia, na ogół z najbliższej okolicy, to dziś jego miejsce zajęła kostka brukowa.

Kostka brukowa

Współczesne brukarstwo Nowy Targ kostką brukową stoi. Bo też ten rodzaj materiału stwarza wiele możliwości i daje prawdziwe pole do popisu. Kostka może się różnić zależnie od wielkości, kształtu i rodzaju surowca, z jakiego ją zrobiono. Klient może wybierać pomiędzy:

  • kostką z naturalnego kamienia, na przykład z granitu czy bazaltu, rzadziej wapienia lub piaskowca
  • kostką ceramiczną
  • kostką betonową
  • kocimi łbami

Kocie łby

Kto to pamięta? Ulice i drogi wykładane kocimi łbami dla wygody zastępuje się kostką betonową. Kocie łby spotyka się jedynie w zabytkowych częściach miast czy wokół obiektów o charakterze historycznym, coraz rzadziej na wsiach czy drogach polnych. Niektóre, szczególnie te budowane z XVIII i XIX w. dziś mają wartość nie tylko sentymentalną, ale i zabytkową.

Kostka dla Ciebie

Ze względu na sposób użytkowania i możliwe obciążenia jednym z najważniejszych parametrów decydujących o wyborze materiału jest grubość kostki brukowej, dla ruchu kołowego nie mniejsza niż 6 cm. Kostka wokół domu musi też zagrać z elewacją budynku i pasować do ogrodzenia swoim stylem i barwą. Brukarstwo Nowy Targ chętnie udostępnia portfolio zrealizowanych projektów wraz z niezobowiązującą konsultacją i wstępną wyceną wybranego projektu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here