5 najpopularniejszych sposobów na cień w ogrodzie

0
411
5 najpopularniejszych sposobów na cień w ogrodzie

Relaks w słońcu jest bardzo przyjemny, ale nie zawsze. Gdy mocno grzeje, staramy się chować przed słońcem, zamiast wystawiać się na jego działanie. Najczęściej służą do tego różne konstrukcje takie jak pawilony ogrodowe, altany, pergole tarasowe, parasole ogrodowe i zadaszenia tarasów. Co z tych wymienionych sposobów na cień w ogrodzie sprawdza się najlepiej? Jak się okazuje – każda z opcji ma swoje silne i słabe strony. Poznajmy je!

Pawilony ogrodowe – do wyboru, do koloru

Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest kupno pawilonu ogrodowego. Dzięki temu, że konstrukcja jest lekka, nie ma przeszkód, by postawić go w dowolnym miejscu. Nie musimy, jak w przypadku altany decydować się na jedno miejsce, w którym powstanie budowa. Tu mamy duże pole manewru, więc jak tylko będziemy chcieli przenieść pawilon w inną część ogrodu zrobimy to bez żadnych przeszkód. Pawilony ogrodowe dostępne są w różnych rozmiarach i kształtach: kwadratowe, prostokątne, okrągłe, sześcio- lub ośmiokątne. W większości wypadków wystarczą małe pawilony (2 x 2 lub 2 x 3 m), większe zaś (6 x 12 m) mają odpowiednio dużą przestrzeń, by organizować w nich rodzinne przyjęcia. Ich konstrukcja jest niezwykle prosta – składają się z aluminiowego stelażu i materiałowego poszycia dachowego. W sklepach internetowych można znaleźć wiele wariantów, na przykład na https://ogrodosfera.pl/pawilony-ogrodowe możemy zobaczyć ciekawe pawilony z zasłonami i moskitierami, które zapewniają dodatkową osłonę przed słońcem, wiatrem i owadami. Trzeba jednak pamiętać, że pawilony to rozwiązanie sezonowe, zaleca się składanie ich na zimę.


Pawilon ogrodowy Walencja z zasłonami i moskitierami, fot. Ogrodosfera.pl

Altana – dobra alternatywa?

Niektórzy zamiast pawilonu wybierają altanę. Czy to dobry pomysł? Zależy, jak na to spojrzeć. Altana – z racji tego, że jest zbudowana z drewna lub metalu – cechuje się solidniejszą konstrukcją niż pawilon. Dzięki temu (zwłaszcza gdy wykonana jest z drewna) prezentuje się naprawdę stylowo. Konstrukcja altany jest też dużo solidniejsza, więc lepiej sprawdzi się w miejscach narażonych na mocne wiatry lub burze. Dach altany zabezpieczy też przed deszczem lepiej niż materiałowe poszycie pawilonu. Z drugiej strony koszt jej postawienia jest wyższy niż w przypadku innych rozwiązań. Altany drewniane wymagają też stałej konserwacji. Trzeba również przypomnieć to, o czym już napisaliśmy w poprzednim akapicie – stawia się ją na stałe, co może sprawiać problemy, gdy zechcemy coś pozmieniać w ogrodzie. Być może altana będzie po prostu przeszkadzać. 


Altana ogrodowa wykonana z aluminium i paneli poliwęglanowych, fot. Ogrodosfera.pl

A może pergola tarasowa? Co warto wiedzieć na jej temat?

Pergola tarasowa to nowoczesne rozwiązanie, które zyskuje na popularności, między innymi z tego powodu, że zapewnia bardzo szerokie zastosowanie. Można więc ją wykorzystać zarówno w ogrodzie, jak i na balkonie czy prywatnym tarasie. Ładnie się prezentuje, wzbogacając ogrodową i przydomową przestrzeń. Wykonana z jakościowych, solidnych materiałów posłuży nam długi czas. Oczywiście, żeby tak było, trzeba o nią dbać (dotyczy konstrukcji drewnianych), czyli regularnie konserwować. Należy też pamiętać o relatywnie wysokim koszcie drewna. Zamiast konstrukcji drewnianej można zdecydować się na metalową, która jest lekka i łatwa w montażu. Pergole tarasowe mają zazwyczaj materiałowe poszycie dachowe, które można zwijać i rozwijać w zależności od potrzeb. Zaleca się jednak zdejmowanie zadaszenia na zimę.


Metalowa pergola tarasowa z materiałowym zadaszeniem, fot. Ogrodosfera.pl

Parasol ogrodowy – czy warto?

Parasol ogrodowy jest bardzo chętnie wybierany przez wiele osób, przede wszystkim ze względu na jego nieduży koszt i duży wybór rozmiarów i modeli. W sprzedaży są klasyczne parasole ogrodowe, parasole na wysięgniku (na tzw. bocznej nodze, idealny dla posiadaczy małego ogrodu lub tarasu), parasol łamany (praktyczny, umożliwia sterowanie kątem nachylenia powierzchni materiałowej). Alternatywą dla parasola ogrodowego jest zacieniacz. Złożony z jednego lub kilku kawałków tkaniny poliestrowej, dostępny w wielu rozmiarach i kolorach. Największym mankamentem parasoli jest ich niezbyt duża trwałość. Nie kupuje się ich na lata, to typowo tymczasowe rozwiązanie. 


Parasol ogrodowy z boczną nogą, fot. Ogrodosfera.pl

Zadaszenie tarasu – warto to przemyśleć

Na koniec powiedzmy kilka słów o zadaszeniu tarasu. To może być świetne rozwiązanie, które nie tylko ochroni nas przed słońcem, jak i innymi warunkami atmosferycznymi, ale też – jak tylko się postaramy – wspaniale skomponuje się z wyglądem tarasu i resztą domu. Dobrze zaprojektowane zadaszenie to więc walory praktyczne i estetyczne. Dużą wadą zadaszenia może być zaś to, że będzie rzucał zbyt duży cień na salon. Latem tego nie odczujemy, bo dni są długie i gorące, lecz zimą, gdy światła i ciepła jak na lekarstwo może nam tego brakować. Jest to rozwiązanie na stałe i wiąże się z pewnymi kosztami, ale warto w nie zainwestować, zwłaszcza jeśli chcemy korzystać z tarasu także jesienią i zimą.


Poliwęglanowe zadaszenie tarasu, fot. Ogrodosfera.pl

Wymieniliśmy 5 najpopularniejszych sposobów na cień w ogrodzie. Każde rozwiązanie zapewnia sporo zalet i ma określone wady. Zanim więc zdecydujemy się na jedno z nich, weźmy to wszystko pod uwagę, by finalnie cieszyć się z dokonanego wyboru.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here