wystrój wnętrza domu drewnianego

Wystrój wnętrza domu drewnianego

Domy drewniane stały się ostatnio bardzo popularne, ponieważ są tańsze od domów murowanych i szybciej się je buduje. Do wyboru są domy szkieletowe, typu kanadyjskiego, jak i tradycyjne z bali, które można zbudować z nowych materiałów, ale też przenieść stary budynek w zupełnie nowe miejsce i złożyć ponownie, dokładnie tak samo, jak przed laty. Bez względu na to, jaki dom wybierzesz, jego wykończenie może nastręczyć ci wielu problemów. Aby pomóc ci rozwiązać przynajmniej część z nich, podpowiadamy jakie materiały najbardziej pasują do takich wnętrz i jak je ze sobą łączyć, aby uzyskać ładny efekt.
Wystrój wnętrza domu drewnianego najczęściej kojarzy się ze stylem rustykalnym lub ekologicznym, nie musisz jednak rezygnować ze swoich upodobań, jeśli lubisz wnętrza bardziej nowoczesne czy wręcz industrialne.

Wystrój wnętrza domu drewnianego

Drewno to wdzięczny materiał, nadaje domu charakter ciepły i rodzinny, jednak jego nadmiar sprawia, że wnętrza stają się ciężkie i często zbyt toporne. Dlatego warto zachować równowagę między elementami drewnianymi a innymi materiałami wykończeniowymi. Jeśli decydujesz się zachować drewniane ściany, warto część z nich pomalować na jasny kolor, aby nadać wnętrzu więcej lekkości. Zastosuj też jasne, naturalne materiały Świetnie sprawdzi się kamień, len, czy bawełna, jeśli lubisz kolory, nie musisz się ograniczać. Drewno dobrze łączy się z barwnymi materiałami, możesz też pomalować na kolor niektóre elementy drewniane.

Pamiętaj, tylko aby nie przesadzić z ilością barw, żeby efekt nie był zbyt krzykliwy i cyrkowy. Warto zamknąć się np. w dwóch kolorach lub w kilku odcieniach tej samej barwy. Możesz zastosować więcej kolorów pod warunkiem, że są one pastelowe. Wtedy nie będą ze sobą konkurować, ale ładnie się dopełniać. Duże meble, typu szafy, czy zabudowa kuchni, powinny być proste i jasne, charakteru możesz im dodać dodatkami w ulubionych kolorach. Na drewnianej podłodze świetnie wyglądają dywany i chodniki z naturalnych materiałów, np. sznurka bawełnianego. Nie muszą być wcale smutne, mogą mieć piękne kolorowe pasy czy wzory.

Ściany tynkowane

Jeśli w Twoim domu ściany są tynkowane, a tylko elementy konstrukcji są z drewna, warto je wyróżnić. Możesz takie drewniane belki zostawić zupełnie surowe lub podkreślić kolor bejcą lub lakierem. Będą pięknie wyglądały na tle jasnych ścian. Podłogi najlepiej zrobić z drewnianych desek. Podkreśli to naturalny charakter domu. W takich wnętrzach śmiało można stosować drewniane meble. Urządzanie ich jest łatwiejsze niż domów ze ścianami drewnianymi i nie powinieneś mieć z tym większych trudności.
Przy wykończeniu wnętrz domów drewnianych dobrze zastosować zasadę „mniej znaczy więcej” i zachować lekkość i przestrzeń. Nawet jeśli jesteś wielbicielem stylu rustykalnego możesz urządzić swój dom według tej zasady, dekoracyjne drewniane meble, często malowane w kwiaty lub wzory ludowe, wiklinowe kosze i ceramiczne dodatki mogą pięknie udekorować wnętrze, ważne, tylko aby zachować umiar i nie zagracić pomieszczeń zbyt mocno.

Zawsze trzeba pamiętać o konserwacji drewna w domu, aby ochronić je przed szkodnikami, pleśnią i uszkodzeniami, za pomocą specjalnych impregnatów do drewna. Możemy też użyć lakieru, lakierorobejcy czy oleju, aby nadać drewnianym elementom dodatkowe walory dekoracyjne, czy zmienić ich kolor.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

2 myśli na temat “Wystrój wnętrza domu drewnianego

  1. Moim zdaniem wykańczanie tynkiem wewnętrznych ścian domu drewnianego nie ma sensu. Nie lepiej zachować naturalne piękno drewna?

Dodaj komentarz