nawadnianie ogrodu

Nawadnianie ogrodu

Każdy, kto ma dom z wymarzonym ogrodem, wie jak ważne jest nawadnianie ogrodu przydomowego. Istnieją trzy rodzaje takiego nawadniania: pierwszy tradycyjny czyli przy użyciu szlaucha, drugi to zraszacze służące do podlewania trawników oraz trzeci rodzaj tzw. nawadnianie kroplowe (linia kroplująca) – służące do rabat, krzewów oraz ogrodów warzywnych.

Nawadnianie ogrodu przy pomocy zraszaczy

Zraszacze składają się ze specjalnych dyszy, które regulują strumień wody. Do wyboru są zraszacze stałe lub ruchome, wynurzalne (od ok. 10 cm do ok. 30 cm) lub niewynurzalne. Są również dostępne mikrozraszacze zbudowane z cienkiego wężyka i szpilki, którą wbija się w ziemię. Idealne nadające się na małe rabaty oraz skalniaki.

Nawadnianie kroplowe

Linie kroplujące składają się z doprowadzających wodę rur oraz z kroplowników, z których ta woda wycieka. Taki system może być montowany zarówno pod ziemią, jak i na powierzchni. Dzięki niemu nawadniane są przede wszystkim korzenie roślin. Taki sposób jest istotny przy tzw. uprawach rzędowych.

Jaki system nawadniania wybrać?

Decydując się na systemy nawadniające, trzeba pamiętać o wcześniejszym projekcie ogrodu, ponieważ trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników. W pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę rozmieszczenie roślin, zasięg podlewania i punkty ujęcia wody. Należy dokonać również pomiarów ciśnienia wody, a co za tym wszystkim idzie zastanowić się również nad kosztami. Ważną rzeczą, o której należy pamiętać, to nie łączenie ze sobą elementów w jednej sekcji, ponieważ mogą się one różnić prędkością i czasem nawadniania.

Wybór rodzaju nawadniania zależy od grubości portfela. Oczywiście nie ma co ukrywać, że najlepszym rozwiązaniem są elementy z automatycznymi sterownikami czasowymi, z czujnikami pogody oraz czujnikami wilgotności gleby. Wybierając częstotliwość podlewania, należy wziąć pod uwagę rodzaj gleby, gatunki roślin, sezon wegetacyjny oraz oczywiście temperaturę panującą na dworze.

Jak nawadniać ogród?

Nawadnianie ogrodu przydomowego jest bardzo ważne i należy pamiętać o jego poprawnym zamontowaniu, aby przypadkiem nie dopuścić do powstania suchych bądź zalanych miejsc oraz aby te systemy nie utrudniały pracy kosiarki i innych urządzeń ogrodowych. Z przyjściem zimy trzeba pamiętać o właściwej konserwacji takiego nawadniania i koniecznie należy spuścić wodę, aby nie dopuścić do popękania elementów.

Drzewa, krzewy, trawa, kwiaty, warzywa i owoce tworzą pewnego rodzaju ostoję dla właścicieli ogrodu, dlatego ważna jest jego odpowiednia pielęgnacja, a przy dużym terenie automatyczne nawadnianie ogrodu jest zapewne wielkim ułatwieniem.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

2 myśli na temat “Nawadnianie ogrodu

Dodaj komentarz